2. května  2012 v 11:30  rubrika: Slušně a fér

Nebezpečí na internetu: kyberšikana

Notebook - Foto: Stock Exchange

NotebookFoto: Stock Exchange

Internet? Jaké nebezpečí by tam na mě tak mohlo číhat, možná si říkáte. Vždyť přece sedíte v soukromí svého domova, klikáte myší a jste anonymní jednotka oddělená od venkovního světa. Tak jaképak nebezpečí?

Jenže nástrah je na internetu celá řada a mezi ty nejnebezpečnější patří chování samotných lidí. S nástupem mobilní techniky a internetu se objevily také nové formy psychického nátlaku. Klasická šikana, jak ji bohužel známe z chodeb základních i středních škol, se v posledních letech přesunula na síť a začalo se jí říkat kyberšikana

Jak asi tušíte, jedná se především o urážení a obtěžování za využití mobilních telefonů a hlavně internetu. Kyberšikana tak začíná například u neustálého zahlcování e-mailové schránky nebo telefonu nevyžádanými zprávami, její součástí je také vytváření webových stránek a blogů urážejících dotyčnou osobu, šíření pomluv na sociálních sítích a může tvořit doplněk klasické šikany – to když se na internetu objeví třeba video fyzického útoku na oběť. 

Kyberšikana je mezi mladými lidmi poměrně rozšířený fenomén, ačkoli si to dnešní teenageři ani neuvědomují. To především proto, že si nedokážou představit důsledky svého chování. Navíc každý má hranici útoku na svoji osobu nastavenou jinak a co je pro jednoho obtěžování, pro druhého může být docela dobrý vtip.    

Obrana proti kyberšikaně je vlastně docela jednoduchá. Zmizet z veřejného internetového prostoru. To je ale pro dnešní mladé lidi nepředstavitelné a do jisté míry také prakticky nemožné. 

Pokud už se obětí kyberšikany stanete, nebojte se o tom říct svým starším sourozencům, rodičům nebo učitelům ve škole. Není se přece za co stydět, člověku se uleví a lze najít řešení vašeho problému. Na internetu existuje také celá řada webových stránek, která se tomto druhu obtěžování věnuje.   

Do svých prohlížečů ťukejte www.kybersikana.eu, www.e-bezpeci.cz nebo www.nebudobet.cz

Poslechněte si celý příspěvek o kyberšikaně z pořadu Periskop! 

 

O kyberšikaně

Vložit na svůj web

Autor:  Pavel Cyprich

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas