13. července  2012 v 09:08  rubrika: Slušně a fér

Bojím se, že se na táboře ztrapním: neumím správně vyslovovat

Správná výslovnost se dá natrénovat - Foto: Stock Exchange

Správná výslovnost se dá natrénovatFoto: Stock Exchange

I. díl seriálu psycholožky Mileny o strachu ze ztrapnění.

Chystáte se v létě na tábor a trápí vás různé obavy z toho, jak budou ostatní reagovat na nějakou vaši slabší stránku? Máte strach, že to bude trapas? Pak tu pro vás máme na toto téma seriál, ve kterém vám nabídneme pár rad, jak to všechno zvládnout a prázdniny si užít bez stresu. 

Častým trápením pro kluky a holky je problém s výslovností. Někdo ráčkuje, to znamená, že neumí vyslovit r (odborně se tomu říká rotacismus), jiný má problém se sykavkami, čili s výslovností s, š, č, c nebo s dalšími písmenky. Většinou platí, že ten, koho se to týká, se tím trápí víc, než si toho ostatní všímají, na druhou stranu je pravda, že každá odlišnost může dát druhým podnět k narážkám a posměchu. 

Problémy s výslovností se dají poměrně dobře řešit pomocí různých cvičení, je ale potřeba navštívit odborníka, logopeda, který vám přesně vysvětlí, co, jak a kdy máte dělat. Většinou vám vybere několik slovních cvičení, která vypadají tak trochu jako básničky. Ty si pak doma nahlas přeříkáváte a soustředíte se na správnou výslovnost. 

Je určitě potřeba všechny úkoly od logopeda dodržovat a cvičení provádět pravidelně a dlouhodobě, ale výsledek stojí za to. Do odjezdu na tábor už to asi nestihnete, ale pokud k logopedovi nechodíte, určitě požádejte rodiče, ať vás někam objednají, čím dřív začnete problém řešit, tím lépe. 

A co tedy s tím, když už výslovnost nestihnete vylepšit a bojíte se posměchu na táboře?  

Platí, že pozornost nejvíc přitahuje ten, kdo se svou odlišností viditelně zabývá a stresuje. Pokud se sami budete cítit jistě a svou „vadu“ budete brát s humorem, nedáte druhým prostor pro to, aby se vám smáli. Vady výslovnosti mohou být dokonce i roztomilé a umět se jim sám zasmát není vůbec od věci. Nejdůležitější tedy je, abyste se se svým problémem nejdřív vyrovnali sami, přijali ho a nebrali jako tragédii. Pak se na něj tak budou většinou dívat i ostatní. 

Snad v každém kolektivu se najde někdo, kdo vyloženě hledá příležitost, jak někoho zesměšnit. Pokud se tedy pustí do vás, snažte se co nejvíc zachovat chladnou hlavu. Možná budete cítit vztek, úzkost, strach nebo smutek a budete mít chuť se pustit do hádky. Ale nejlepší je reagovat klidně a nedat najevo, že se vás to dotýká nebo že vás to rozhodilo, protože ten, kdo do vás rýpe, na takovou reakci čeká a má z ní největší uspokojení. Když zachováte klid, dáte najevo svou sílu a vyrovnanost a případně se taky zasmějete, všichni budou v šoku a chuť vás zesměšňovat je přejde. 

Pokud se vám ale nepodaří zvládnout emoce a postavit se těm, kdo se vám vysmívají, nezoufejte, není to snadné a potřebujete ještě trochu času, abyste vše zvládli. Nebojte se svěřit vedoucím a požádejte je o radu. Nemusí to být žalování, ale je dobré, aby věděli, že vám je ubližováno a poradili vám třeba nějakou fintu, jak se bránit. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas