21. března  2012 v 12:52  rubrika: Slušně a fér

EMO – smutek a skepse nade vše

EMO - Foto:  Stock.xchng

EMOFoto:  Stock.xchng

Často nám chodí do redakce otázky tipu: co je Emo, kdo jsou vyznavači Emo nebo proč jsou pro „emáky“ tak důležité pojmy jako strach a smrt. V následujících řádcích se pokusíme tento zvláštní životní styl vysvětlit.

Emo znamená být na prvním místě emotivní – citově zabarvený. Ale pozor, nejsou emoce jako emoce. Například radost, optimismus, zdravý životní styl nebo bezstarostný život většiny lidí se v této skupině považuje za povrchní a naopak se dává přednost smutku a nedůvěře. 

Zvláštním způsobem se bere v úvahu i pojem smrti. Mezi nejoblíbenější symboly patří lebky, postavičky s vydloubnutým okem, vytržené a na dlani podávané srdce či zombie. Vyznavači Ema se většinou pohybují ve dvou krajních polohách. 

U prvních jde především o pózu (oblékání ve stylu Emo, zábava a image emocí). Druhým extrémem je „pravé Emo“ (prožívání, podporování se, sdílení). Příznivci a vyznavači Ema se cítí být poškození, když se o nich (zvláště po internetu) šíří fáma, že většina z nich sama sobě ubližuje. 

Z výzkumů skupiny psychologů a psychiatrů vyplývá, že sebepoškozování nepatří do fenoménu „emáků“, ale trpí jím skupina lidí, kteří fyzickou bolestí chtějí potlačit bolest duševní. Hodnotový žebříček příznivců Ema se nikterak neliší od většiny z nás – rodina, přátelé a kreativní práce. 

 

Jaký je váš životní styl? Řadíte se k punku, metalu nebo snad emo?

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas