29. června  2012 v 13:53  rubrika: Slušně a fér

Jak přežít prázdniny s rodiči?

Na dovolené s rodiči se můžete třeba zdokonalit v plavání - Foto: Stock Exchange

Na dovolené s rodiči se můžete třeba zdokonalit v plaváníFoto: Stock Exchange

II. díl seriálu psycholožky Mileny o vysvědčení.

Chystáte se na dovolenou s rodiči a zrovna dvakrát se vám nechce? Pak je tu pro vás osm rad, jak si dovolenou zpříjemnit a užít si ji i tak. 

  1. Jak jsme psali v minulém díle, zkuste už teď trochu změnit vaše negativní očekávání. Snažte se popřemýšlet, jestli byste přece jen nenašli něco, na co se můžete těšit. Může to být třeba moře, možnost poznávat nové lidi (na zájezd s rodiči jezdí i další kluci a holky), možnost vidět něco zajímavého, odpočívat bez povinností a domácích prací, prostor si v klidu popovídat s rodiči a vyřešit něco, na co ve školním roce nebyl čas apod.
  2. Vymyslete si nějakou aktivitu, kterou byste na dovolené chtěli dělat a navrhněte ji rodičům.
  3. Domluvte si s rodiči pravidla, která vám vymezí váš osobní prostor, tedy prostor pro to, abyste si dělali svoje věci, mohli třeba vyrazit někam sami apod. Je důležité, abyste měli chvíli pro sebe a mohli volno využít tak, jak uznáte za vhodné, samozřejmě v určitých mezích, které máte domluvené s rodiči.
  4. Můžete se zkusit domluvit s rodiči, jestli by na dovolenou nemohl jet s vámi kamarád nebo kamarádka, případně jestli byste nemohli jet společně s jejich rodinou.  Záleží, jestli už není pozdě, ale pro příště, za pokus nic nedáte.
  5. Nezapomeňte si vzít s sebou svou oblíbenou hudbu, knížku, hru nebo sportovní vybavení. V případě, že byste se nudili, se to může dost hodit.
  6. Snažte se z dovolené vytěžit co nejvíc dobrého. Ať už pro váš vztah s rodiči, nebo pro to, abyste se něco nového naučili, získali nové zkušenosti a zážitky. Když se uzavřete do sebe a budete naštvaní, možná vám toho spousta uteče. Zkuste mít oči otevřené, co vy víte, koho potkáte, co uvidíte nebo zažijete. Spousta kluků a holek na podobné dovolené našla třeba svou letní lásku.
  7. Snažte se přijímat kompromisy. Dovolená je od toho, abyste si jak vy, tak vaši rodiče odpočinuli, načerpali nové síly a něco zažili. Nemusíte mít ale stejný způsob trávení času, který k takovému cíli vede. Proto se snažte o dohodu, která bude respektovat potřeby vás všech. Případně se můžete střídat v tom, čí přání bude mít ten který den přednost.
  8. Zkuste využít klid, volno a jiné prostředí k rozvíjení nebo napravení vztahu s rodiči. Na dovolené bývají rodiče otevřenější, klidnější a přístupnější, než když jsou unavení z práce. Pokud tedy chcete něco řešit, může to být dobrá doba.
Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas