20. července  2012 v 11:15  rubrika: Slušně a fér

Jak se zachovat při setkání s exhibicionistou?

Při setkání s exhibicionistou zachovejte klid, ignorujte ho a utečte - Foto: Stock Exchange

Při setkání s exhibicionistou zachovejte klid, ignorujte ho a utečteFoto: Stock Exchange

II. díl seriálu psycholožky Mileny o tom, na co si dát o prázdninách pozor.

V tomto díle bude naším tématem opět vaše bezpečnost, konkrétně se podíváme na to, co dělat, když se setkáte s „divným“ člověkem, který se chová jinak, než by vám bylo příjemné. Máme na mysli takové lidi, kteří vás chtějí nějak obtěžovat, mají sexuální narážky nebo se před vámi obnažují, osahávají apod. 

Lidem (téměř vždy jsou to muži), kteří se před ostatními obnažují, osahávají nebo masturbují, se říká exhibicionisté. Exhibicionismus je sexuální porucha, osoby, které jí trpí, sexuálně vzrušuje, když ukazují svůj genitál na veřejnosti. Ve většině případů platí, že nemají potřebu navazovat kontakt s těmi, kterým se ukazují, většinou nebývají nebezpeční. Bohužel ale nikdy nevíte, jakými dalšími sexuálními odchylkami a poruchami daný člověk trpí, proto je nutné mít se vždy na pozoru a chránit svou bezpečnost.
A jak konkrétně se zachovat, když narazíte na exhibicionistu?
 

  • Snažte se si ho nevšímat, nekomentujte to, co vidíte, nepozorujte ho, nemluvte s ním.
  • Nenadávejte mu ani na něj jinak neútočte, nevíte, jakou reakci to u něj může vyvolat.
  • Snažte se co nejrychleji odejít na místo, kde je hodně lidí.
  • Pokud se cítíte ohroženi, řekněte někomu dospělému o pomoc. Nejlepší je přímo někoho oslovit, ne jen volat o pomoc. Výslovně požádejte o pomoc a řekněte, co se vám stalo.
  • Můžete také zavolat na policii, ale je lepší počkat, až budete doma a řešit to společně s rodiči.
  • Pokud by vás daný člověk nějak ohrožoval, mluvil na vás, něco po vás chtěl, opět na něj nereagujte a rychle utečte na místo, kde jsou další lidé, a požádejte o pomoc.
  • V takovém případě už je potřeba uvědomit policii, požádejte někoho z dospělých, aby tam zavolal, případně zavolejte sami.
  • Ať už se dělo cokoli, řekněte o všem rodičům nebo alespoň někomu, ke komu máte důvěru. Je důležité nezůstávat s takovým zážitkem sami. Můžete mít různé pocity – úzkost, strach, obavy, vztek, pohoršení, smutek, stud apod. Svěřte se s nimi někomu, uleví se vám a budete mít možnost získat podporu. Pokud byste cítili potřebu, neváhejte navštívit třeba i psychologa.
  • K obecným zásadám bezpečnosti patří nechodit na odlehlá místa sám, nenavazovat rozhovor s cizími lidmi, nebavit se s cizími lidmi, kteří vás osloví, v případě pocitu ohrožení utéct tam, kde jsou lidé, a požádat o pomoc. Pokud by situace zašla tak daleko, že jste napadeni, nahlas volejte o  pomoc a pokud je to možné, adresujte volání o pomoc konkrétnímu člověku – například pane prosím, můžete mi pomoct? Jestli se bránit nebo ne je otázka, protože na každého útočníka to působí jinak. Snažte se hlavně chránit si citlivá místa, jako je hlava, hruď a břicho.
Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas