9. července  2012 v 09:24  rubrika: Slušně a fér

Jak si nenechat zkazit prázdniny

Užijte si prázdniny, ať jste kdekoliv. - Foto: Stock Exchange

Užijte si prázdniny, ať jste kdekoliv.Foto: Stock Exchange

III. díl seriálu psycholožky Mileny o prázdninách.

Ať už vás o prázdninách čeká cokoli, vždycky nejvíc záleží na vás, jak moc si je užijete. Na to nezapomeňte, vy jste strůjcem svého osudu, i když se to někdy tak nezdá. Možná jste už dopředu naštvaní na to, že nemůžete jet tam, kam byste chtěli, a naopak musíte někam, kam se vám nechce. To je pochopitelné, ale zkuste se na to podívat i jinak. 

V životě není vždycky všechno tak, jak bychom chtěli, a to proto, že nejsme na světě sami a naše přání se střetávají s přáními druhých, o to víc, když ještě nejste dospělí a nemůžete si dělat, co chcete. 

Není to ale žádná tragédie, stačí se jen naučit přijímat i to, co není zrovna podle vašich představ a hledat v tom to dobré a přínosné. Příkladem můžou být třeba příběhy lidí, kteří zažili nějakou extrémně těžkou životní situaci, kterou si sami nevybrali, a přesto z ní dokázali vytěžit mnoho dobrého pro sebe i pro druhé. Chce to hodně úsilí, sebezdokonalování, trpělivosti a nadhledu, ale jde to. Překonávat překážky posiluje a může mnoho naučit. Mimo jiné nám překážky také pomáhají radovat se z toho, co bychom třeba jinak považovali za samozřejmé. 

Zkrátka není až tak důležité, kde jsme, jako to, jak se k tomu postavíme. V tomto jsme svobodní a nikdo nám to nemůže vzít. Každá mince má dvě stránky, každá situace má tu dobrou i tu špatnou. 

  • Nemůžete být o prázdninách s kamarády? Neboří se svět, právě v těchto chvílích si nejvíc uvědomíte, jak vám na nich záleží, v budoucnu se vám to bude dost hodit a možná se vyvarujete některých chyb, které plynou z toho, když něco berete jako samozřejmost. Navíc až se uvidíte, bude vaše setkání intenzivnější o nové zážitky, které můžete sdílet.
  • Nemůžete jet o prázdninách k moři? Asi vás to mrzí, hlavně když vaši kamarádi mohou. I tak máte ale příležitost pochopit, jak náročné je vydělat si na takovou dovolenou a naučit se vážit si toho, co vám rodiče koupí nebo vám zaplatí. Většinou platí, že ten, kdo nedostal vždycky všechno, co chtěl, a nemohl dělat to, co by si zrovna nejvíc přál, se v životě dokáže o sebe velmi dobře postarat a hospodařit s penězi.
  • Nepustili vás rodiče na víkend s kamarády? Asi vás to pěkně štve a máte pocit, že o něco důležitého přijdete. To je pochopitelné, ale zkuste ten víkend využít na to, že popřemýšlíte, jestli  k tomu rodiče přece jen nemají nějaký důvod a jestli vám mohou stoprocentně věřit. Pokud usoudíte, že by se našlo něco, co by se rodičům nelíbilo, kdyby věděli, jak trávíte čas s kamarády, zaměřte se na to, co byste mohli udělat, aby vám rodiče mohli víc důvěřovat a příště vás pustili. Důvěra je křehká věc a v kombinaci s tím, že se o vás rodiče bojí, může i sebemenší podezření vaše naděje zhatit. Snažte se být k rodičům co nejvíc otevření, lež nebo zapírání poškodí důvěru mnohem víc, než když přiznáte nějaký ten prohřešek.

Takže ať už budete kdekoli a s kýmkoli, držíme vám palce a přejeme krásné léto! 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas