23. července  2012 v 10:00  rubrika: Slušně a fér

Na co si dát pozor, když jsem sám/sama doma?

Dveřní kukátko - Foto: Stock Exchange

Dveřní kukátkoFoto: Stock Exchange

III. díl seriálu psycholožky Mileny o tom, na co si dát o prázdninách pozor.

Vy máte sice v létě prázdniny, ale vaši rodiče většinou nemohou mít tolik volna jako vy, a tak se vám může stát, že budete nějaký čas trávit sami doma. I když domov bývá většinou bezpečným místem, mohou nastat situace, kdy můžete mít strach, a které toto bezpečí narušují. Které situace to jsou a jak se v nich zachovat? 

  • Nikoho nečekáte, ale někdo zvoní. V takové chvíli si nejspíš kladete otázku, jestli máte otevřít. Nabízí se i varianta na zvonek nereagovat, ale o něco lepší je jít ke dveřím a zeptat se, kdo je za dveřmi, případně se podívat kukátkem. Pokud daného člověka neznáte, rozhodně mu neotevírejte, i kdyby vám říkal, že nese poštu nebo jde zkontrolovat elektroměr. Raději neříkejte, že rodiče nejsou doma, prostě daného člověka odmítněte s tím, že nevíte o tom, že měl přijít. Až budou rodiče doma, řekněte jim, kdo na vás zvonil, pokud někoho čekali, zavolají mu a vyřídí si, co potřebují.
  • Konkrétně se vám může stát, že zazvoní někdo, kdo se představí jako instalatér, opravář, člověk od energetiky, kurýr, člověk, který vám veze nějaký balíček apod. Také na vás může zazvonit někdo, kdo chce propagovat nějaké náboženské hnutí nebo sektu – např. svědkové Jehovovi. Ve všech případech platí rozhodně neotvírat ani nenavazovat rozsáhlejší rozhovor. Stačí, když řeknete, že nemáte zájem nebo momentálně nemáte čas, případně jen že prostě neotevřete.
  • Pokud by daná osoba neodešla a naléhala by, abyste ji pustili dovnitř, rozhodně se nenechte přemluvit, a to za žádnou cenu. Zavolejte rodičům a řekněte jim, co se děje.
  • Obecně platí, že když jste sami doma, vždy se zamykejte a zajistěte dveře řetízkem, pokud ho máte.
  • Může se vám také stát, že vás bude někdo obtěžovat po telefonu opakovaným anonymním voláním nebo nějakými narážkami. V takovém případě s volajícím nekomunikujte, rozhodně neříkejte nic o sobě, o tom, kde bydlíte, ani o tom, že jste sami doma. Snažte se zůstat v klidu a pokud by telefonáty neustaly, zavolejte rodičům.
  • Sice to není moc pravděpodobné, ale mohlo by se stát, že se na vás bude někdo dobývat i bez zazvonění, a to dveřmi nebo oknem (pokud bydlíte v přízemí). V takovém případě rozhodně hned zavolejte policii a pak rodičům. Policistům řekněte, kde bydlíte a že jste sami doma. Můžete také pustit třeba televizi, aby ten, kdo se na vás dobývá, slyšel v bytě nebo domě hlasy. Pokud máte telefon na sousedy, kteří jsou doma, zavolejte i jim a řekněte, co se děje. Pokud by případný zloděj nereagoval na žádné hlasy, řekněte, že jste zavolali policii.
Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas