19. července  2012 v 11:33  rubrika: Slušně a fér

Na co si dát pozor na letní diskotéce?

Diskotéka - Foto: Stock Exchange

DiskotékaFoto: Stock Exchange

I. díl seriálu psycholožky Mileny o tom, na co si dát o prázdninách pozor.

Většina z vás má určitě o prázdninách víc volného času a volnosti než ve školním roce. S tím souvisí bohužel také určité riziko, a proto vám v našem seriálu nabízíme deset rad, které vám pomohou zvýšit vaši bezpečnost. 

Začneme prázdninovými diskotékami, na které se možná chystáte. Naše rady se asi budou zdát cílené spíš na dívky, které jsou přece jen více ohrožené, ale znát by je měli i chlapci, nikdy nevíte, na koho narazíte. Na co si při jejich návštěvě dát pozor a čemu se raději vyhnout? 

1. Obecně platí, že je důležité mít vždy věci pod kontrolou – přemýšlejte o tom, co děláte a říkáte, vyhněte se alkoholu a všemu, co by mohlo ovlivnit váš zdravý úsudek. 

2. Při seznamování s novými lidmi buďte velmi opatrní. Je jasné, že diskotéky jsou k seznamování jako stvořené, ale mějte se na pozoru. S neznámým člověkem nikdy nikam neodcházejte. 

3. Buďte také opatrní v tom, co komu o sobě říkáte. Nesdělujte na první schůzce o sobě příliš mnoho informací, neříkejte svou adresu. Šetřete také soukromými informacemi, i když daný člověk působí důvěryhodně, může se stát, že je proti vám někdy zneužije. 

4. Pokud si kupujete něco k pití, nikdy si pití nikam neodkládejte tak, aby bylo bez dozoru. Možná se vám to zdá přehnané, ale případů, kdy někdo někomu nepozorovaně vhodil do pití nějaký prášek nebo drogu, se stalo mnoho a nezůstalo to bez následků. 

5. Pokud vás někdo na něco pozve, vždy si hlídejte, co pro vás kupuje. Je důležité vědět, co pijete. 

6. Nenechte se přesvědčit k vyzkoušení nějakých drog nebo k pití alkoholu. Taková zkušenost může být zejména v přítomnosti cizího člověka velmi nebezpečná. 

7. Snažte se vždy mít na dohled své kamarády nebo ty, se kterými jste na diskotéku přišli, nikdy tam nezůstávejte sami

8. Neodcházejte s neznámým člověkem ani do odlehlých prostor diskotéky, pokud jste s ním sami, držte se vždy tam, kde jsou i další lidé. 

9. Pokud vás někdo opravdu zaujme, domluvte si třeba schůzku na jindy, a to na místě, kde je hodně lidí (kavárna apod.). 

10. O domluvené schůzce a místě někomu řekněte, nejlépe rodičům nebo kamarádce. Řekněte také jméno toho, s kým se setkáte a odkud ho znáte. Na schůzce pak nenápadně zmiňte, že jste o ní někomu řekli. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas