17. července  2012 v 14:00  rubrika: Slušně a fér

Nejsem zrovna sportovní typ – jak to ustát na táboře?

Dívka v bazénu, ilustrační foto - Foto: Tomáš Kohout

Dívka v bazénu, ilustrační fotoFoto: Tomáš Kohout

III. díl seriálu psycholožky Mileny o strachu ze ztrapnění.

Na letních táborech bývá mnoho aktivit, her a soutěží založených na pohybu, sportovních výkonech a tělesné zdatnosti. Ne každý má ale sportovní nadání a cítí se při pohybu jistě a dobře. Jak tedy zvládnout sportování, necítit se trapně a neřešit, jestli svému týmu nebudete kazit výsledky? 

Každý z nás umí něco lépe, něco hůř, tak to prostě je a je to dobře, protože svět je pak pestřejší. Kdyby byli všichni dobří ve sportu, nikdo by nezažíval pocit úspěchu, protože by to vlastně bylo průměrné. Nevadí, že nemáte talent na sport, ukažte ostatním něco jiného, v čem jste dobří. Třeba umíte hrát na nějaký nástroj a večer u ohně všem zajistíte skvělý zážitek a zábavu. Nebo třeba umíte s počítačem, jste dobří v matematice nebo v čemkoli jiném. Můžete druhým nabídnout pomoc a poradit jim s něčím, co neumí. Nebo umíte naslouchat lidem a dokážete je podržet, když je potřeba, to je pro druhé k nezaplacení. Zaměřte se tedy na svou silnou stránku, buďte na ni hrdí a ukažte ji druhým. 

Ve sportovních soutěžích zdaleka nejde jen o to vyhrát, ale především mají rozvíjet různé vlastnosti kluků a holek a podporovat jejich vzájemné vztahy a dovednosti řešit různé vztahové situace. Je pravda, že hodně kluků a holek je soutěživých a touží vyhrát, ale do života je dobré se naučit týmové spolupráci, která obnáší i to, že v týmu je někdo silnější a někdo slabší. Respektovat to a naučit se to používat jako výhodu je velmi důležité. Pokud vám tedy nějaký sport nejde a máte pocit, že to druhým kazíte, myslete na to, že díky vám mají možnost se naučit respektovat druhé, přijímat je takové, jací jsou, pomáhat jim, motivovat je a učit je něco nového. I kdybyste v soutěži prohráli, máte možnost naučit se prohru přijmout a zvládnout ji jako tým. V životě nikdo nevyhrává pořád a umění vyrovnat se s prohrou je dost zásadní. 

Nestyďte se za to, že vám něco nejde, a klidně o tom druhým řekněte. Povězte jim o tom, v čem se naopak cítíte doma. Zároveň je můžete požádat o to, aby vás nějaký sport nebo aktivitu naučili. Každého potěší, když se od něj někdo chce učit. Při týmových hrách navíc můžete převzít takovou roli, na kterou se nejvíc hodíte. Při míčových hrách nemusíte být útočník, abyste byli pro tým přínosní. Můžete být třeba ten, kdo vymýšlí strategii hry nebo ten, kdo ostatním asistuje. Všechny role jsou důležité a pro tým nepostradatelné. 

Zkuste brát sportovní aktivity na táboře jako hru a jako způsob odreagování a vybití energie, nemusíte být nejlepší. Není to jako ve škole, známkovat vás nikdo nebude. Největším úspěchem je, když z pohybu budete mít radost, i když vám to třeba moc nejde. Jste na prázdninách, tak si užívejte čas, kdy o nic nejde a hlavní je zábava a odpočinek. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas