16. července  2012 v 12:33  rubrika: Slušně a fér

Trápení s koupáním

Prázdninové koupání - Foto: Ilustrace: Bára Buchalová, námět: Tereza Jelenová

Prázdninové koupáníFoto: Ilustrace: Bára Buchalová, námět: Tereza Jelenová

II. díl seriálu psycholožky Mileny o strachu ze ztrapnění.

K prázdninám a letním táborům neodmyslitelně patří také sluníčko a koupání. S tím mohou souviset různé obavy, nepříjemné pocity a myšlenky. Důvodů je spousta, například: 

  • Stydím se a nechce se mi svléknout se do plavek kvůli obavám, že se mi druzí budou smát za to, jak vypadám.
  • Bojím se vody, neumím plavat.
  • Bojím se vody, kdysi jsem se topil/a a teď na to ve vodě pořád musím myslet.
  • Špatně plavu, nejsem zrovna sportovní typ.
  • Prostě nemám vodu rád/a, nebaví mě plavat.
  • Mám zdravotní problém, kvůli kterému bych neměl/a chodit do vody.

Jak tedy zvládnout to, že pro vás voda není zrovna nejlepší přítel a bojíte se, že se vám ostatní budou smát?

Jak jsme psali už v minulých dílech, každou svou slabší stránku musíte nejdřív přijmout sami, vyrovnat se s ní a umět ji brát s nadhledem a humorem. Každý máme něco, co umíme, a něco, co ne, v něčem vynikáme, v jiném zas trochu pokulháváme. Prostě nikdo není dokonalý a myslete na to, že ostatní jsou na tom ve výsledku vlastně stejně – třeba umějí dobře plavat, ale neumějí například zpívat tak dobře jako vy. 

Když se vám podaří se se svým problémem vyrovnat, máte mnohem lepší možnosti, jak na případný posměch reagovat. Důležité totiž je, že pak vás tolik nerozhodí a zvládnete na něj buď nereagovat a přejít ho s klidným výrazem v tváři, nebo se mu zasmát. Takové reakce druhé od dalšího posměchu většinou odradí. 

A pokud ne, můžete použít strategii, která vlastně přesune pozornost na toho, kdo se posmívá. Zkuste naznačit, že ten, kdo se posmívá, si nejspíš potřebuje zvyšovat své sebevědomí tím, že snižuje sebevědomí druhých. Jedině tehdy, když někoho zesměšní, může sám vyniknout, což opravdu není lichotivé. Můžete se třeba zeptat, jestli se teď cítí lepší a silnější, jako hrdina nebo machr. 

A pokud jde o to, jestli se do plavání nutit, abyste zapadli, nebo naslouchat svým pocitům, pak velmi záleží na tom, jaký je váš důvod, proč se do něj nehrnete. Je jasné, že pokud vám brání zdravotní důvody, je nutné toto omezení respektovat a své zdraví nepokoušet. Pokud neumíte plavat, určitě se do hluboké vody také nepouštějte, raději zkuste počkat na návrat domů a najděte si nějaký kurz, kde vás plavat naučí. Pokud jde o stud ukázat se v plavkách, ten už má smysl zkusit překonat – třeba postupně tak, že si nejprve obléknete nějaké oblečení, které zakrývá méně, pak se třeba půjdete koupat jen s kamarádem, pak až mezi ostatní. 

Byla by škoda si odepřít radost z koupání kvůli tomu, co si pomyslí ostatní, nejste na světě proto, aby vás druzí soudili. Pokud se vody bojíte, také má cenu to překonávat, ale raději vždy v doprovodu někoho dospělého, kdo umí plavat a ví o tom, co vás trápí. Můžete třeba požádat o pomoc vedoucího, kterému důvěřujete, nebojte se mu svěřit. Všechno má ale svou míru a násilím ničemu nepomůžete. Zkoušejte se tedy překonávat postupně a jen do té míry, dokud je to pro vás únosné. Nenechte na sebe tlačit, je to váš život a vaše rozhodnutí. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas