Český rozhlas Plzeň zve do Rozhlasového muzea

Rozhlasové muzeum

Rozhlasové muzeum

V celé své rozhlasové historii byl Český rozhlas Plzeň mnohokrát důležitým prostředkem i místem nepostradatelným nejen pro své posluchače, ale i všechny obyvatele západních Čech. Jeho bohatá historie se začala psát v prvních květnových dnech roku 1945. Historii, dějinné souvislosti i moderní současnost přiblíží zájemcům nové Rozhlasového muzeum v budově v Plzni na náměstí Míru.

Rozhlasové muzeum je přístupné veřejnosti, zatím jen ve všední dny a pro organizované skupiny, vždy po předchozí telefonické domluvě.

A co že v Rozhlasovém muzeu potencionální návštěvníci najdou a na jaké unikátní expozice se mohou těšit? Ještě než se pustíme do samotné virtuální procházky výstavou, je třeba si připomenout, že samotná plzeňská rozhlasová budova je architektonický skvost, byla totiž postavena už podle projektu pro specifické rozhlasové potřeby té doby (stavba byla dokončena v roce 1953) a skrývají se v ní různá zákoutí a zajímavé prostory v několika patrech včetně těch podzemních. To ostatně ví snad každý návštěvník pravidelných dnů otevřených dveří či odborných exkurzí. A právě v takovém typicky rozhlasovém prostoru se našlo ideální místo pro vybudování muzea. 

Nápad uzrával dlouho, ale až blížící se výročí 65 let vysílání bylo tím správným okamžikem a jakmile se s přípravou začalo, už to vzalo rychlé obrátky. Pomáhali i bývalí rozhlasáci, přátelé, kolegové z ostatních rozhlasových stanic, lidé ze Západočeského muzea i soukromí sběratelé. 

Architektonicky zajímavé interiéry nevyužitých prostor někdejšího vysílacího pracoviště se tak rychle začaly měnit v galerii historických přístrojů, nahrávací a záznamové techniky, reportážních magnetofonů, mikrofonů, nosičů zvuku i dobových radiopřijímačů a jiných technických zajímavostí (mimochodem víte, jak fungovala mobilní mazačka magnetofonových pásků či co je to klikofon?). 

Autentické fotografie např. z let 1945, 1953 nebo 1968 a zvukové záznamy historických událostí, ve kterých sehrál plzeňský rozhlas důležitou úlohu, doplňují celou expozici a lákají pamětníky i milovníky rozhlasu a jeho historie k zajímavé návštěvě. 

 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 10:27       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Maroon 5, Coldplay, Red Hot Chili Peppers

  Songs About Jane, debut Maroon 5, letos slaví desáté výročí a fanoušky potěšila obohacená výroční edice s bonusy. Kromě toho kapela přispěchala i s novým, již čtvrtým albem Overexposed.

   
 • 18. července  2012 v 12:45       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Amy MacDonald, Open Air Festival

  Life In A Beautiful Light je třetí deskou skotské písničkářky Amy MacDonald, která je plná pozitivních nálad a projevuje se zde třeba roční pauza, tu si vybrala po náročném turné k předchozí A Curious Thing.

   
 • 13. července  2012 v 11:32       rubrika: Tipy

  Jak fotit na přímém slunci?

  O prázdninách hodně fotíme. Určitě jste si všimli, že fotky vyfocené kolem poledne na přímém slunci často dopadnou špatně.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas