13. července  2012 v 11:32  rubrika: Tipy

Jak fotit na přímém slunci?

Focení - Foto: Stock Exchange

FoceníFoto: Stock Exchange

O prázdninách hodně fotíme. Určitě jste si všimli, že fotky vyfocené kolem poledne na přímém slunci často dopadnou špatně.

Čím to je? Když je slunce vysoko a obloha je bez mráčku, vznikají velmi ostré stíny a zvyšuje se kontrast mezi stíny a pozadím, vyšší je i pravděpodobnost, že to, co fotíte, bude "házet" velké odlesky. 

Jak fotit na přímém slunci, aby fotky dopadly dobře? 

1) Pořiďte si odraznou desku. Je lehká, skladná. Nevýhodou je, že, pokud nemáte pomocníka/pomocnici, musíte v jedné ruce držet desku, ve druhé foťák, nebo mít možnost si dát foťák na stativ. S deskou se pracuje tak, že se nastaví takovým směrem, aby odrážela sluneční světlo například do obličeje fotografované osoby. 

2) Odrazná deska se dá v nouzi nahradit taky bílým papírem nebo polystyrenem

3) Pokud nemáte ani odraznou desku ani bílý papír, foťte s bleskem. Blesk se v tomto případě používá v režimu fill-in. Foťák by měl sám poznat, že fotíte na přímém slunci, a použít takový blesk, jaký je třeba. 

Ať se vám fotky povedou! 

Autor:  Tereza Jelenová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 10:27       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Maroon 5, Coldplay, Red Hot Chili Peppers

  Songs About Jane, debut Maroon 5, letos slaví desáté výročí a fanoušky potěšila obohacená výroční edice s bonusy. Kromě toho kapela přispěchala i s novým, již čtvrtým albem Overexposed.

   
 • 18. července  2012 v 12:45       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Amy MacDonald, Open Air Festival

  Life In A Beautiful Light je třetí deskou skotské písničkářky Amy MacDonald, která je plná pozitivních nálad a projevuje se zde třeba roční pauza, tu si vybrala po náročném turné k předchozí A Curious Thing.

   
 • 13. července  2012 v 09:30     Audio  rubrika: Tipy

  Nový Spider-Man: Úžasný ne, dobrý ano

  Restartovat sérii, která skončila teprve před pěti lety, je naprosto zbytečné. To není něco, s čím by tvůrci filmu The Amazing Spider-Man mohli hnout.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas