13. července  2012 v 09:30  rubrika: Tipy

Nový Spider-Man: Úžasný ne, dobrý ano

Z filmu The Amazing Spider-Man - Foto:  Falcon

Z filmu The Amazing Spider-ManFoto:  Falcon

Restartovat sérii, která skončila teprve před pěti lety, je naprosto zbytečné. To není něco, s čím by tvůrci filmu The Amazing Spider-Man mohli hnout.

Jenže pavoučí kluk patří mezi nejvýnosnější artikly vydavatelství Marvel a nic na to nezměnil ani zpackaný závěr filmové trilogie Sama Raimiho. Producenti se pak vytasili se vskutku skvělým nápadem – začít celé vyprávění o teenagerovi kousnutém experimentálním pavoukem znovu, s novým hercem, novým svěžím přístupem. 

Kampaň zaštítěná sloganem o dosud nevyprávěném příběhu je klasicky mimo – The Amazing Spider-Man za prvé žádný zásadní příběh nemá, za druhé ten, který se do filmu vměstnal, je nápadně podobný Raimiho verzi. Místo podstatných změn jsou tu lehké variace v charakterech a událostech – Peter Parker není tak výrazný outsider, jeho vyvolená není křehká zrzka s hereckými ambicemi, ale řízná blondýna s vědeckým potenciálem, jeho otec je autorem pokusu, který Petera změní ve fantóma mrakodrapů. 

Z filmu The Amazing Spider-Man - Foto:  Falcon

Z filmu The Amazing Spider-ManFoto:  Falcon

Jinak se divák znalý not zorientuje rychle – ztráta rodičů, návštěva laboratoří společnosti Oscorp, pavoučí kousanec, zápolení s nově nabytými schopnostmi, smrt strýčka a střet s charismatickým vědcem (Rhys Yfans), jemuž se experimentální mezidruhové křížení vymkne z rukou. K tomu všemu trochu pochybný dramatický oblouk bez zásadních zvratů. Nic, co by tu už několikrát nebylo. 

Proč tedy na úžasného Spider-Mana chodit, když jen lehce obměňuje Raimiho film? Odpovědi jsou v zásadě dvě. První: představitel hlavní role Andrew Garfield naděluje přehnaně zadumanému Spider-Manovi Tobeyho Macguirea lekci z přímočarosti. V ničem se přehnaně nevrtá, prostě jen pubertálně řádí a užívá si ohromující pavoučí volnost a závrať. Frenetické herecké podání se spoustou výrazných gest a grimas ukazuje, proč Garfield patří k prvotřídním nadějím Hollywoodu a zároveň navrací postavu k jejím živelně klučičím kořenům. 

A odpověď číslo dvě: podobně lehkonohý a rozjívený je i nesmírně talentovaný režisér Marc Webb. Mladý filmař uplatňuje svůj cit pro scény plné hravé dětinské poetiky a roztomilé civilní trapnosti. Zatímco po stránce příběhové scénář zadrhává, dialogy jsou napsané velmi svižně a vtipně. Webb je navíc dokáže podpořit pozornou detailní prací s postavami, nápaditým a elegantním vizuálním řešením i velmi solidní akcí, která se po prvotních křečích na závěr rozhoupe k žánrově čistým a precizně vyvedeným scénám (kterým kraluje nádherně patetická tiráda s jeřáby, v níž se podařilo shrnout kouzlo žánrových filmů). Jeho řešení lze vytknout jen patrnou nesoudržnost mezi intimními a pompézními polohami, které jsou od sebe podstatou vzdálené až příliš a film se tak místy mění spíše v dynamickou besídku. 

Z filmu The Amazing Spider-Man - Foto:  Falcon

Z filmu The Amazing Spider-ManFoto:  Falcon

Pokud jsem v případě ideově spřízněných Avengers psal o superhrdinské bezkonfliktnosti, The Amazing Spider-Man ji posouvá ještě o stupeň výš. Je to film bez zbytečných otázek, bez přebujelého mudrování, film s pubertálně rozbouřenými hormony. Připomíná-li něco, pak jakousi „soft“ verzi nactiutrhačné superhrdinské parodie Kick-Ass. I Spider-Man si ze sebe umí tropit žerty a i on zůstává především exhibujícím puberťákem, který zachraňuje svět a přitom kupuje tetičce vajíčka. Zdá se, že tohle byl jediný lék na zbytečnost, se kterým mohli tvůrci přijít. A světe, div se – funguje. 

Hodnocení: 75 %  

The Amazing Spider-Man
Marc Webb, USA 2012, 137 minut. 

Autor:  Vít Schmarc
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 10:27       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Maroon 5, Coldplay, Red Hot Chili Peppers

  Songs About Jane, debut Maroon 5, letos slaví desáté výročí a fanoušky potěšila obohacená výroční edice s bonusy. Kromě toho kapela přispěchala i s novým, již čtvrtým albem Overexposed.

   
 • 18. července  2012 v 12:45       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Amy MacDonald, Open Air Festival

  Life In A Beautiful Light je třetí deskou skotské písničkářky Amy MacDonald, která je plná pozitivních nálad a projevuje se zde třeba roční pauza, tu si vybrala po náročném turné k předchozí A Curious Thing.

   
 • 13. července  2012 v 11:32       rubrika: Tipy

  Jak fotit na přímém slunci?

  O prázdninách hodně fotíme. Určitě jste si všimli, že fotky vyfocené kolem poledne na přímém slunci často dopadnou špatně.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas