28. února  2011 v 14:46  rubrika: Tipy

Píšu, píšeš, píšeme. Jak se stát spisovatelem?

Knihy (ilustr. foto) - Foto: F. Tichý

Knihy (ilustr. foto)Foto: F. Tichý

Tuhle otázku si možná klade spousta z vás, holky a kluci. Je nutné čekat, až bude člověk dospělý, nebo je možné vydat si svou první knížku i dříve?

V Dominu nás navštívili dva teenageři, jimž už jejich prvotina vyšla, a mohli nám tedy poradit, jak na to. Neoficiálně patří titul nejmladší české spisovatelky Agátě Kestřánkové, která svou první povídku napsala už v 1. třídě, ale o vydání knížky začala uvažovat, když jí bylo 11. 

Její příběhy jsou často gangsterky, polodetektivky nebo povídky ve stylu fantasy, obvykle nechybí ani špatný konec. A pokud máte rádi černý humor, rozhodně si přijdete na své. Agáta si ale nepíše jen „do šuplíku“, knížku Rytíři a jiná havěť můžete možná najít i ve vaší školní knihovně. Momentálně pracuje Agáta už na své druhé knize nazvané Tam za velkou louží, hejno supů krouží. 

To Taši Erml se před samotným psaním nejdřív vydal na dalekou cestu do indického Ladaku, kterému se přezdívá „Malý Tibet“. Bylo mu 13 let a jeho táta ho na cestu vybavil sešitem v tvrdých deskách, který Taši popsal a pokreslil. Jeho cestovní deník se potom stal základem pro budoucí knížku. Taši píše úplně jinak než Agáta, jeho styl je tak trochu punkerský a není se tedy čemu divit, že knížka dostala název Panker a já v hustym Ladaku. 

Oběma mladým autorům v jejich úsilí o vydání knížky hodně pomohli rodiče, ale není to podle nich nezbytnou podmínkou. Začínajícím autorům by poradili, aby svou knížku dali přečíst lidem kolem sebe, ať už rodičům, kamarádům nebo učitelům. Užitečné také můžou být nejrůznější soutěže pro mladé autory. Pomoct může i internet, kde můžete svoje texty vyvěsit. Pokud na ně bude dobrý ohlas u čtenářů, věřte, že vydavatel na sebe nenechá dlouho čekat. 

Spoustu dalších zajímavostí o psaní a o sobě prozradili mladí autoři Evě Kvasničkové v živém vysílání pořadu Domino. A nechyběla ani ukázka z jejich knížek. 

 

Rozhovor s Agátou Kestřánkovou a Tašim Ermlem

Vložit na svůj web

Autor:  Eva Kličková

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 10:27       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Maroon 5, Coldplay, Red Hot Chili Peppers

  Songs About Jane, debut Maroon 5, letos slaví desáté výročí a fanoušky potěšila obohacená výroční edice s bonusy. Kromě toho kapela přispěchala i s novým, již čtvrtým albem Overexposed.

   
 • 18. července  2012 v 12:45       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Amy MacDonald, Open Air Festival

  Life In A Beautiful Light je třetí deskou skotské písničkářky Amy MacDonald, která je plná pozitivních nálad a projevuje se zde třeba roční pauza, tu si vybrala po náročném turné k předchozí A Curious Thing.

   
 • 13. července  2012 v 11:32       rubrika: Tipy

  Jak fotit na přímém slunci?

  O prázdninách hodně fotíme. Určitě jste si všimli, že fotky vyfocené kolem poledne na přímém slunci často dopadnou špatně.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas