4. července  2012 v 09:00  rubrika: Tipy

Tip na výlet: Husinec

Rodný dům Mistra Jana Husa - Foto: Wikimedia Commons, StaraBlazkova

Rodný dům Mistra Jana HusaFoto: Wikimedia Commons, StaraBlazkova

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Vyrazte 6. 7. 2012 v Den upálení Mistra Jana Husa do rodného města Jana Husa - do Husince.

Husinec leží na Prachaticku, v jižních Čechách. Největší zajímavostí ve městě je určitě rodný dům Mistra Jana Husa. Jan Hus se zde narodil pravděpodobně v roce 1369. 

Jde o dům č. p. 36, který je od roku 1978 národní kulturní památkou. V domku si můžete prohlédnout expozici o životě a díle Mistra Jana Husa, kromě ní v něm sídlí také knihovna a studovna. 

6. 7. 2012 od 8:30 se tu v rámci Husových oslav koná staročeský trh, na návštěvu do Husince se přijde podívat i Karolína Světlá a Jan Neruda, budete si moct poslechnouti dudáckou kapelu Duha, podívat se na folklórní soubor Libín nebo na to, jak pracovali řemeslníci (svíčkář, kuchař nebo přadlena) v 19. století. 

V Husinci na náměstí můžete obdivovat sochu Mistra Jana Husa z 2. poloviny 20. století, jejímž autorem je Karel Lidický. 

Kousek od Husince (asi půl kilometru) se nachází Husova skála. U skály prý mladý Jan Hus odpočíval, když chodil ze školy z Prachatic domů do Husince. 

Nově (od 23. 6. 2012) se také můžete projít po Husinecké naučné stezce. 

Související weby:

Oficiální stránky Husince

Autor:  Tereza Jelenová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 10:27       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Maroon 5, Coldplay, Red Hot Chili Peppers

  Songs About Jane, debut Maroon 5, letos slaví desáté výročí a fanoušky potěšila obohacená výroční edice s bonusy. Kromě toho kapela přispěchala i s novým, již čtvrtým albem Overexposed.

   
 • 18. července  2012 v 12:45       rubrika: Tipy

  Hudební tipy: Amy MacDonald, Open Air Festival

  Life In A Beautiful Light je třetí deskou skotské písničkářky Amy MacDonald, která je plná pozitivních nálad a projevuje se zde třeba roční pauza, tu si vybrala po náročném turné k předchozí A Curious Thing.

   
 • 13. července  2012 v 11:32       rubrika: Tipy

  Jak fotit na přímém slunci?

  O prázdninách hodně fotíme. Určitě jste si všimli, že fotky vyfocené kolem poledne na přímém slunci často dopadnou špatně.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas