Tvůrci Toulek českou minulostí

Ostrý + Derfler + Valešová + Bareš + Veselý = Toulky (archivní snímek) - Foto: Věra Strnadová

Ostrý + Derfler + Valešová + Bareš + Veselý = Toulky (archivní snímek)Foto: Věra Strnadová

Oblíbený rozhlasový seriál se vysílá od 2. dubna 1995, kdy ho poprvé uvedl Český rozhlas 2 - Praha.

Autor knižní inspirace: Petr Hora Hořejš
Námět na rozhlasovou podobu: Bohumil Kolář
Autor: Josef Veselý
Režie: Jaromír Ostrý
Interpreti: Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš 

Řekli o rozhlasových Toulkách 

Josef Veselý: "Můj vztah k historii mají na svědomí hlavně moji učitelé Němcová, Šálková, Svitavská, Kovářík. Jsa od nich infikován virem zájmu o historii, rád jsem mu podlehl. "Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu k tomu, aby si ji zopakovali." 

Jaromír Ostrý: "Podařilo se nám oslovit zhruba dvousettisícové publikum zejména proto, že jsme suchá historická fakta zabalili do příběhů smutných i veselých, že jsme objevili lidi a události dávno pozapomenuté, že promlouváme k lidem hezky česky, že Hořejšova předloha se nám stala sice takovou 'mapkou', ale zastávky a cestičky a lidi (se kterými se občas zdržíme) jsme si už nacházeli sami. Mluvím sice v množném čísle, ale to Josef Veselý se stal takovým ohařem při hledání lidských příběhů z české historie." 

Ivana Valešová: "Velmi si vážím toho, že mě autor i režisér Toulek českou minulostí oslovili a vyzvali ke spolupráci na tomto pořadu. Člověk si aspoň opráší a rozšíří znalosti vlastních dějin, ale především se pravidelně setkává s kolegy, s kterými je mi dobře. Práce s mikrofonem je krásná a v této sestavě (Ostrý, Veselý, Derfler, Bareš) radostná." 

František Derfler: "Chceme-li žít svůj život vědomě a tedy porozumět sobě samým a svému údělu, neobejdeme se myslím bez dějinné paměti, bez historie. Vždycky mě zajímala. Práce na Toulkách je mi poznáváním, srovnáváním, potěšením a navíc příležitostí k milým setkáním s přáteli." 

Igor Bareš: "Česká historie mě vždy velice zajímala a i práce v Českém rozhlase se stala součástí mého profesního života. Toulky českou minulostí pro mne představují vzácné spojení výše zmíněného. Těším se vždy na příjemně prožité pondělí odpoledne, kdy se pravidelně potkáváme při natáčení." 

Petr Hora Hořejš ve studiu ČRo Leonardo - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hora Hořejš ve studiu ČRo LeonardoFoto: Khalil Baalbaki

Petr Hora Hořejš: "Jako bývalý rozhlasák vím, že nutně musejí být jiné, že musí respektovat omezený časový rozsah a naplňovat určité zvukové kvality. Líbí se mi umanutost jejich autora Josefa Veselého, se kterým se dobře znám; věřím, že jsme si oba padli do oka. Sleduji ho, jak neopisuje mě, ale mou dráhu: na začátku se o mé knížky opíral podobně, jako já jsem se při jejich psaní opíral o základní literaturu. Pak ho to strhlo, začal tématiku drobit ještě víc než já, rozhlédl se, nalezl si svoje příběhy, svoje interpretace a od mých Toulek se odpoutal. Dnes už to jsou dvě na sobě takřka nezávislé věci. Ale to mi nevadí, naopak. Často sklízím cizí ovoce, protože mě lidi gratulují a říkají, jak si rádi přivstanou, aby mohli Toulky poslouchat. Když pominu tichou radost z toho, že mi rozhlasové Toulky dělají reklamu, považuji za důležité a pro rozhlasáky poučné, že tenhle pořad má úspěch. Je to pořad vážný, žádná legrace či zábavná estráda, a přesto získal velké procento posluchačů. To svědčí jak o tom, že je dobře dělán, tak o kultivovanosti českého posluchače." 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas