rubrika: Fotogalerie

Klášter Panenský Týnec - 75. schůzka: Anežka Česká

Panenský Týnec - huť Petra Parléře? - Foto: Jana Růžičková

Panenský Týnec - huť Petra Parléře?Foto: Jana Růžičková

Jana Růžičková zaslala do fotosoutěže Toulek českou minulostí fotografie kláštera Panenský Týnec, které se vztahují k 75. schůzce: Anežka Česká. Paní Růžičková přidává následující komentář: Dcera českého krále Přemysla Otakara I. Anežka Přemyslovna založila v Praze první panenský klášter „Na Františku“ na Starém Městě pražském a sama do něj vstoupila v roce 1234. Druhý klášter klarisek byl založen v Chebu, třetí v Panenském Týnci. V roce 1420 se klarisky z Prahy přestěhovaly do Týnce, aby se ukryly před husity. Lze předpokládat, že si sebou vzaly vše, co jim bylo drahé, možná i ostatky milované abatyše.
A protože ani pátrání v chrámu na Haštalském náměstí v Praze nepřineslo žádné výsledky, stále se nabízí možnost, že ostatky
české světice a princezny - devátého a nejmladšího dítěte krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské – spočívají dosud kdesi v okrsku chrámu v Panenském Týnci.

Autor:  Jana Růžičková
 

Nové články v rubrice

 • 22. září  2011 v 16:44     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Fotografie Lucie M.

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se tématicky vztahují k různým dílům Toulek českou minulostí, nám do fotosoutěže zaslala Lucie M.

   
 • 20. září  2011 v 12:52     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Fotografie Vladimíra Žežuly a 513. schůzka: Stavitel chrámů

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se vztahují k 513. schůzce: Stavitel chrámů, zaslal do fotosoutěže Toulky českou minulostí Vladimír Žežula.

   
 • 20. září  2011 v 11:45     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Uherský Brod na fotografiích Jana Kmenta

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se tématicky vztahují k různým dílům Toulek českou minulostí, nám do fotosoutěže zaslal Jan Kment.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas