rubrika: Fotogalerie

Oslava poslední dubnové noci

Dějiště předmájové reportáže - Foto: Jana Růžičková

Dějiště předmájové reportážeFoto: Jana Růžičková

Poslední příspěvek Jany Růžičkové do fotosoutěže Toulek českou minulostí je opravdu aktuální a zachycuje jednu z tradic, ve které se odráží tok času od dob pohanských po současnost. Tradice oslav poslední dubnové noci, dnes zvané Filipojakubská podle jmen apoštolů, jejichž svátek přiřadila křesťanská věrouka na 1. květen, vychází z keltských zvyků a rituálů. Beltene zahajoval teplé a světlé roční období. Druidové v tento čas zapalovali posvátné ohně, mezi kterými proháněli dobytek, zdobily se posvátné stromy, bylo žehnáno půdě… Byla to také noc plná vášně. Magické praktiky, jimiž Keltové vítali světlou část roku, později církev připsala temné moci ďábla, uskutečňované prostřednictvím čarodějnic. Proměna této tradice vyústila v současnou podobu – stavění máje, která v sobě dosud skrývá stopy dávných rituálů.

Autor:  Jana Růžičková
 

Nové články v rubrice

 • 22. září  2011 v 16:44     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Fotografie Lucie M.

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se tématicky vztahují k různým dílům Toulek českou minulostí, nám do fotosoutěže zaslala Lucie M.

   
 • 20. září  2011 v 12:52     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Fotografie Vladimíra Žežuly a 513. schůzka: Stavitel chrámů

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se vztahují k 513. schůzce: Stavitel chrámů, zaslal do fotosoutěže Toulky českou minulostí Vladimír Žežula.

   
 • 20. září  2011 v 11:45     Fotogalerie  rubrika: Fotogalerie

  Uherský Brod na fotografiích Jana Kmenta

  2. kolo fotosoutěže Toulky českou minulostí: Fotografie, které se tématicky vztahují k různým dílům Toulek českou minulostí, nám do fotosoutěže zaslal Jan Kment.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas