O pořadu

Čas vysílání: obnovená premiéra na Dvojce v pondělí–pátek 20:00; reprízy nejlepších dílů v neděli 08:04  |  Délka pořadu: 25 minut  
 
Toulky českou minulostí - Foto:  Český rozhlas

Toulky českou minulostíFoto:  Český rozhlas

Toulky českou minulostí jsou jedním z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu. Jejich kouzlo spočívá v tom, že vyprávějí o naší historii poutavě a v příbězích. Jednotlivé díly představují události a osobnosti, které formovaly naši několikatisíciletou historii a zanechaly nesmazatelné stopy v krajině, architektuře a v celé společnosti na území dnešních Čech, Moravy a Slezska.

První příběhy Toulek začínají od nejstarších stop, které na povrchu naší země zanechaly nohy už podobné lidským. Postupně procházíme všemi historickými epochami a v budoucích dílech s vámi doputujeme až do doby, kterou si sami pamatujete. 

Obnovená premiéra

Toulky českou minulostí byly od počátku plánovány do vzniku Československa v roce 1918. V tomto směru následovaly svou knižní předlohu – Toulky českou minulostí od Petra Hory-Hořejše, která končí také počátkem 20. století. Uvědomujeme si, že se Toulky za více než 20 let existence staly bez přehánění rodinným stříbrem Českého rozhlasu Dvojka, a proto od února 2019 nasazujeme reprízy všech odvysílaný dílů znovu od začátku. Poslouchejte je každý všední den od 20:00 na Dvojce. 

Jednotlivé díly vznikají na základě stejnojmenného knižního souboru spisovatele Petra Hory-Hořejše v brněnském studiu Českého rozhlasu. Redaktor Josef Veselý také řadu dílů autorsky rozvíjí. V roce 2010 Český rozhlas na Toulky volně navázal rozsáhlou internetovou multimediální aplikací Keltové, která ukazuje historii jedné z prvních civilizací na území dnešního Česka. 

Interpreti  

Tým Toulek českou minulostí (archivní snímek) - Foto: Český rozhlas Brno

Tým Toulek českou minulostí (archivní snímek)Foto: Český rozhlas Brno

Na většině dílů se podílel stálý tým interpretů: Josef Veselý, Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš a režisér Jaromír Ostrý. V posledních letech Igora Bareše nahradil Igor Dostálek, a namísto Františka Derflera usedl za mikrofon Vladimír Krátký. 

Autor Toulek dává za pravdu Janu Werichovi, že čas vlastně neexistuje. V jedné forbíně, v níž hrál s panem Horníčkem, utrousil myšlenku, že čas si jen vymysleli lidi, aby věděli, od kdy do kdy a kolik za to. Ze zorného úhlu věčnosti jeví se propast mezi starověkem a 21. stoletím jako ďolík takřka nepostřehnutelný. A lidi, ti jsou pěkných pár desítek tisíc let prakticky stejní.  

Kde je možné slyšet prvních 536 dílů?
Vzhledem k autorským právům nebylo dřívě možné prvních 536 dílů umístit na webu Toulek nebo do Archivu pořadů. Nově je tam už najdete, ihned po jejich odvysílání v rámci obnovené premiéry na Dvojce. Bohužel záznamy těchto dílů nejsou ke stažení. Jediná možnost jejich stažení je přes náš server Radioteka.cz (stažení za poplatek) anebo jejich zakoupení na CD.

Pravda, oblečeni tu ve více, onde méně zdobný kabátec, tu s parukou na lebce, tu s hlavou okázale plešatějící či ostříhanou nakrátko, tu hygienicky voňaví, tu s odpuštěním smrdící, ale jsou to stále tytéž pracovité ženské a frajeři a filutové a lapkové, duše čisté i nejrůznější špínou zasviněné, lidé moudří i arogantní tupci, krasoduchové i sprosťáci, srdce statečná, bázlivá, zrádná i smilná, a to od samého počátku civilizace v českomoravskoslezských hvozdech až po dnešní, v Evropské unii bydlící srůstající Českou republiku. I ta dnešní společenská scéna se hemží spoustou Albrechtů z Valdštejna, Milotů z Dědic, Čapků ze Sán, Zikmundů Hulerů. Jen Janů Husů a Amosů Komenských a taky Karlů Čtvrtých tu vidět pomálu. 

Historie pořadu 

Rozhlasové Toulky se poprvé vysílaly v neděli 2. dubna roku 1995. S nápadem dát rozhlasovou podobu sérii atraktivních publikací Toulky českou minulostí přišel tehdejší dramaturg Českého rozhlasu Bohumil Kolář, který považoval Toulky českou minulostí za úžasný materiál vhodný i pro rozhlasové zpracování. Autorovi knižní předlohy Petru Horovi-Hořejšovi se nápad zalíbil. 

Pořad se v premiéře vysílal na Dvojce až do října 2018, kdy pořad u příležitosti stého výročí vzniku republiky skončil. Toulky českou minulostí byly od počátku plánovány do vzniku Československa v roce 1918. V tomto směru následovaly svou knižní předlohu – Toulky českou minulostí od Petra Hory-Hořejše, která končí také počátkem 20. století. Od února 2019 ale stanice Český rozhlas Dvojka vysílá pořad od začátku v obnovené premiéře každý všední den od 20:00. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas