O pořadu

Čas vysílání: neděle 08:04; repríza: čtvrtek 18:05 a pátek 4:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 
Tým Toulek českou minulostí (archivní snímek) - Foto: Český rozhlas Brno

Tým Toulek českou minulostí (archivní snímek)Foto: Český rozhlas Brno

Toulky českou minulostí jsou jedním z nejoblíbenějších pořadů Českého rozhlasu. Jejich kouzlo spočívá v tom, že vyprávějí o naší historii poutavě a v příbězích. Jednotlivé díly představují události a osobnosti, které formovaly naši několikatisíciletou historii a zanechaly nesmazatelné stopy v krajině, architektuře a v celé společnosti na území dnešních Čech, Moravy a Slezska.

První příběhy Toulek začínají od nejstarších stop, které na povrchu naší země zanechaly nohy už podobné lidským. Postupně procházíme všemi historickými epochami a v budoucích dílech s vámi doputujeme až do doby, kterou si sami pamatujete. 

Jednotlivé díly vznikají na základě stejnojmenného knižního souboru spisovatele Petra Hory-Hořejše v brněnském studiu Českého rozhlasu. Redaktor Josef Veselý také řadu dílů Toulek českou minulostí dále autorsky rozvíjí. Premiérové pořady vysílá ČRo Dvojka. Reprízy vysílá stanice ČRo Brno a několik regionálních stanic Českého rozhlasu dle programového schématu.  

V roce 2010 Český rozhlas také volně navázal na Toulky rozsáhlou internetovou multimediální aplikací Keltové, která se ukazuje historii jedné z prvních civilizací na území dnešního Česka. 

Interpreti
 

 
Na většině z dosud natočených pořadů se podílel stálý tým interpretů: Josef Veselý, Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš a režisér Jaromír Ostrý. V posledních letech Igora Bareše nahradil Igor Dostálek, a namísto Františka Derflera usedl za mikrofon Vladimír Krátký. 

Autor Toulek dává za pravdu Janu Werichovi, že čas vlastně neexistuje. V jedné forbíně, v níž hrál s panem Horníčkem, utrousil myšlenku, že čas si jen vymysleli lidi, aby věděli, od kdy do kdy a kolik za to. Ze zorného úhlu věčnosti jeví se propast mezi starověkem a 21. stoletím jako ďolík takřka nepostřehnutelný. A lidi, ti jsou pěkných pár desítek tisíc let prakticky stejní.  

Kde je možné slyšet prvních 536 dílů?
Audiozáznamy najdete v Archivu pořadů nebo na samostatném webu Toulek v každém jednotlivém článku. Články jsou textovými přepisy pořadu doplněné o obsáhlý obrazový materiál. Bohužel vzhledem k autorským právům prvních 536 dílů v audiopodobě nenajdete. Jediná možnost jejich poslechu je přes náš server Radioteka.cz (stažení za poplatek) anebo jejich zakoupení na CD.

Pravda, oblečeni tu ve více, onde méně zdobný kabátec, tu s parukou na lebce, tu s hlavou okázale plešatějící či ostříhanou nakrátko, tu hygienicky voňaví, tu s odpuštěním smrdící, ale jsou to stále tytéž pracovité ženské a frajeři a filutové a lapkové, duše čisté i nejrůznější špínou zasviněné, lidé moudří i arogantní tupci, krasoduchové i sprosťáci, srdce statečná, bázlivá, zrádná i smilná, a to od samého počátku civilizace v českomoravskoslezských hvozdech až po dnešní, v Evropské unii bydlící srůstající Českou republiku. I ta dnešní společenská scéna se hemží spoustou Albrechtů z Valdštejna, Milotů z Dědic, Čapků ze Sán, Zikmundů Hulerů. Jen Janů Husů a Amosů Komenských a taky Karlů Čtvrtých tu vidět pomálu. 

Historie pořadu
Rozhlasové Toulky se poprvé vysílaly v neděli 2. dubna roku 1995. S nápadem dát rozhlasovou podobu sérii atraktivních publikací Toulky českou minulostí přišel tehdejší dramaturg Českého rozhlasu Bohumil Kolář, který považoval Toulky českou minulostí za úžasný materiál vhodný i pro rozhlasové zpracování. Autorovi knižní předlohy Petru Horovi-Hořejšovi se nápad zalíbil. Po právu věřil, že jeho Toulky budou hojně využívanou součástí rozhlasového audio archivu. 

Aktuální vysílací časy najdete v rubrice Časy vysílání

Kontakt

Adresa
Český rozhlas Brno
Beethovenova 4
657 42 Brno

Telefon
+420 542 523 111

E-mail
toulky@bo.rozhlas.cz

Fotosoutěž:
+420 221 552 817
+420 221 552 800
fotosoutez@rozhlas.cz


 

 

Pošlete svůj dotaz

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas