30. září  2018 v 08:04  rubrika: Vysílá ČRo Dvojka

1214. schůzka: Dobrý voják Hašek. Opilý, chrabrý, nezvěstný…

Jaroslav Hašek v rakousko-uherské unformě v roce 1915 - Foto:  autor neznámý, Wikimedia Commons, public domain

Jaroslav Hašek v rakousko-uherské unformě v roce 1915Foto:  autor neznámý, Wikimedia Commons, public domain

V životním příběhu spisovatele, novináře a obchodníka se psy Jaroslava Haška přicházíme k dalšímu milníku. V době, kdy založil obchod se zvířaty, se dostal do problémů, kvůli nimž nakonec skončil za vraty psychiatrie. Pár let nato ho ovšem čekala těžší zkouška – válečná vřava.

Když se před Jaroslavem Haškem znovu otevřely dveře psychiatrické kliniky a on mohl vyjít ven, byl bezdomovcem. Manželku Jarmilu, kterou nechal v jejich bytě na Plzeňské zcela bez prostředků, zoufalá nouze přiměla, aby se vrátila zpátky k rozzlobeným rodičům. 

Hašek se v Belgické ulici ovšem nesměl ani ukázat. Ale nakonec, když se Jarmila přiznala, že je v jiném stavu, došlo ke kyselému kompromisu. Rodiče poskytli dceři finanční pomoc v podobě nájemného. Manželé tak mohli žít ve velmi skromném bytě v dnešní Moskevské ulici ve Vršovicích. Jejich společný život však stejně dlouho nepretrval, brzy po narození syna Richarda v dubnu 1912 Jaroslav Hašek od Jarmily definitivně odešel. 

V soukromí tedy debakl. Ale jinde – dá se říct – sklízel úspěchy. Nakladatelství Hejda a Tuček ohlašuje vydání Sebraných spisů Jaroslava Haška. A ozývá se i nakladatelství J. R. Vilímek, které vydává další knihu Haškových humoresek pod názvem Trampoty pana Tenkráta. Zároveň si Hašek (v roce 1911) dělá poznámku Pitomec u kumpanie a v jeho tvorbě se už objevuje groteskní postava rakouského vojenského veterána Švejka. 

Osudy dobrého vojáka Jaroslava Haška za světové války 

Narukoval v roce 1915. Ještě předtím, hned na počátku války si Hašek (znovu) vykoledoval vězení. Když v listopadu 1914 ruská vojska prorazila frontu v Haliči, zapsal se v zájezdním hostinci jako kupec narozený v Kyjevě. A ještě téže noci si pro něho přišla policie. Jeho Švejk se zase u rybníka převlékl do ruské uniformy… Byl podroben výslechu a za falešný zápis do knihy hostů byl odsouzen na pět dní za katr, které si také hned odseděl. 

Hůře bylo v lednu následujícího roku. Odvodní komise ho přidělila k první náhradní rotě 91. pěšího pluku v Českých Budějovicích. Hašek dostal den před nástupem k jednotce chrlení krve, lékaři ve Vinohradské nemocnici se ho snažili skrývat co nejdéle, ale pacient po deseti dnech z lůžka uprchl. Zdá se, že si mezi životem bez alkoholu a válečnou řeží vybral druhou možnost.  

V záloze vězení, na frontě povýšení 

Disciplíně se nepodřídil ani v Českých Budějovicích. Po několika opileckých konfliktech ho potrestali vězením a přeřadili do kuchyně. Záložní pochodový prapor doplnil sestavu 91. pluku, který v červenci zaujal pozice v první linii u Sókalu. Nevyzpytatelný Hašek projevil v týdenní krvavé bitvě nesmírnou chrabrost, takže ho povýšili na svobodníka neboli frajtra a navrhli na stříbrnou medaili za statečnost. 

Jeho kariéra v rakouské armádě však náhle skončila 24. září 1915 po prudkém ruském útoku, který za svítání doslova rozprášil celý 91. pluk a prolomil frontu v jeho úseku. Kdo mohl, dal se na útěk, včetně velitelského sboru. Hašek se spolu s pěti sty dalšími spolubojovníky stává nezvěstný. 

Nádraží v Darnici na dobové pohlednici - Foto:  archiv Andrije Švačka

Nádraží v Darnici na dobové pohledniciFoto:  archiv Andrije Švačka

Kozáci hnali hordu zajatců před sebou víc než sto kilometrů až do tábora Darnica u Kyjeva. Na jaře se podmínky v lágru změnou velení zlepšily, ale především se objevili příslušníci České družiny. Byla to náborová organizace, která získávala české zajatce pro vstup do ruské armády a pro boj proti Rakousku. 

Zlobivý legionář 

Jaroslav Hašek se vstupem neváhal. A hned ho ustavili pomocníkem ruského velitele dobrovolnického praporu. Určitě nelitoval, unikl tak z odporného tábora, směl totiž bydlet v kanceláři praporu a jeho hlavní povinností bylo agitovat do boje proti Rakousku.  

Hašek, který neustále vyzýval k jednotě a k založení jednotné republikánsko-demokratické strany, brzy nato v Čechoslovanu publikoval komentář, kde kritizoval postup některých legionářských důstojníků a opět zpochybňoval kompetentnost ruské generality.  

Tentokrát narazil tvrději: delegace důstojníků československé brigády Haška ihned odvolala z redakce Čechoslovana a přikázala mu nástup zpět k pluku. Hašek na oplátku ještě týž den uveřejnil v časopise Revoluce fejeton Klub českých Pickwicků, ve kterém zesměšnil vůdce petrohradské odbočky Československé národní rady pro Rusko. Jeho bývalý přítel Rudolf Medek, který s ním rád v Kyjevě vysedával v kavárnách a smál se jeho vtipům, napíše denunciační protihaškovskou stať. A vášně planou. A budou planout i v dalších dnech, týdnech a měsících, kdy se cestička dalších životních osudů Jaroslava Haška začala podivně, ale velmi podivně kroutit. 

Autor:  Josef Veselý
Pořad: Toulky českou minulostí  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: obnovená premiéra na Dvojce v pondělí–pátek 20:00; reprízy nejlepších dílů v neděli 08:04  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. října  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Vysílá ČRo Dvojka

  1218. schůzka: Republika rok 1

  Začátkem října 1918 už na tom byla monarchie tak zle, že požádala o mírová jednání – ovšem na základě starých lednových čtrnácti bodů presidenta Wilsona. Aby svým krokům dodal váhy, vydal císař o deset dnů později (18....

   
 • 21. října  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Vysílá ČRo Dvojka

  1217. schůzka: Poslední etapa na cestě ke svobodě

  Ještě v polovině roku 1918, čtyři měsíce před rozhodnutím, bylo Německo před výhrou. Okupovalo ohromný kus severní Francie a k tomu mnohonásobně větší území na východě Evropy, ukořistěné podepsáním brestlitevského ...

   
 • 14. října  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Vysílá ČRo Dvojka

  1216. schůzka: První bitva legií československých

  Československé legie si prošly v Rusku nejprve těžkým křtem bitvy u Zborova, aby posléze poté, co si vydobyly jméno, uvízly v zemi rozpolcené občanskou válkou, zmítající se v chaosu bolševické revoluce. Jejich cesta...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas