Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Celoláník, půlláník a čtvrtláník

25.07.2000 Jazyk je živý útvar, který se stále proměňuje a obohacuje. Zjistit počet slov určitého jazyka je asi stejně těžký úkol jako počítat písek v poušti. Počet slov se tedy udává odhadem podle hesel v jednotlivých slovnících. Devítisvazkový Příruční slovník jazyka českého obsahuje 250 tisíc slov.

Plné znění

Astronomická pohlednice z Havaje

21.07.2000 Známý astronom profesor Plavec, který působí v Kalifornii, před časem v Meteoru vyprávěl, že způsobil úder blesku do hvězdárny v Ondřejově, pak vyvolal potopu v poušti kolem egyptských pyramid a posléze přivolal výbuch sopky Etna na Sicílii. Co mohl způsobit na Havaji?

Plné znění

Bylinkové čaje mohou ohrozit zdraví

19.07.2000 Většina z nás si myslí, že něco tak přírodního, jako jsou léčivé bylinky, by nemělo zdraví ohrozit. Schreiber: A přece je tomu tak. V britském lékařském časopisu The Lancet byl otištěn rozsáhlý článek o jednom aspektu ohrožení, a tím je vzájemné ovlivnění obvyklých léčiv a některých bylinkových čajů.

Plné znění

Genově pozměněné potraviny po tisícáté

17.07.2000 O geneticky modifikovaných potravinách se hodně mluví a píše, často bez znalosti podstaty celého problému. Nejprve je třeba si ujasnit, jaké jsou zásady geneticky modifikovaných nebo geneticky upravovaných organismů, z nichž potom mohou vznikat geneticky modifikované potraviny.

Plné znění

Jak se kradou mobilní telefony - podruhé

13.07.2000 Před časem jsme zveřejnili článek Jak se kradou mobilní telefony, který vyvolal mimořádný čtenářský ohlas. Ukazuje se, že zablokování ukradeného mobilního telefonu operátorem nemusí být účinné.

Plné znění

Spolupráce z prospěšného donucení

11.07.2000 Možná více než kdy jindy si dnes lidé kladou otázku, zda ten, kdo pomáhá nezištně druhým, je naivní hlupák. I proto vědce zaujala teorie Američana Paula Binghama, který dokazuje, že je to právě spolupráce, co vyneslo člověka na pomyslný vrchol vývojového stromu pozemského života.

Plné znění

Pokroky digitální techniky

10.07.2000 V Evropě se letos začal prodávat prvý videomagnetofon VHS, který umí při záznamu automaticky vypustit reklamní bloky v naprogramovaných videonahrávkách televizních pořadů.

Plné znění

Budoucnost bezdrátových telefonů

07.07.2000 Neustálé problémy s aktualizací pozměňovaných telefonních čísel, kdy i právě vydané papírové telefonní seznamy okamžitě zastarávají, ale i nové možnosti bezdrátového přístupu k internetu, lákají nejen výrobce mobilních, ale také bezdrátových telefonů.

Plné znění

Profesionální Mobilní Rádio

03.07.2000 Liberálnější předpisy pro používání vysokofrekvenčních zařízení v civilním sektoru vyvolaly v západní Evropě nečekaný zájem uživatelů i výrobců o takzvané "občanské radiostanice", určené pro dorozumívání na krátké vzdálenosti.

Plné znění

Perspektivy biočipů

29.06.2000 Žijeme v neustále proměnném světě nejrůznějších technických vynálezů - a zdá se, že zvláště mikroelektronika nechce slevit z šíleného tempa vývoje, které v minulých letech nasadila. V četných světových výzkumných laboratořích se však už dnes pracuje na "zásnubách" mikroelektroniky s biologií s cílem přivést na svět nové generace biočipů - to je "inteligentních" elektronických snímačů pro monitorování a řízení nejrůznějších pochodů v lidském (či zvířecím) organismu.

Plné znění

Jak se kradou mobilní telefony

27.06.2000 O tom, že mobilní telefony patří mezi oblíbený artikl zlodějů, asi už delší dobu není třeba nikoho přesvědčovat. Metody zlodějů se však mění a s postupem doby vyvíjejí. Trapné postupy, kdy vám telefon někdo vytáhl z kapsičky nebo odepnul od pásku, vzaly za své.

Plné znění

O co jde v globalizaci

21.06.2000 Pod pojmem globalizace míváme na mysli především rozšíření tržního hospodářství, techniky a technologií po celé zeměkouli. To je obecně přijímáno pozitivně. Jenomže kromě toho existuje na Západě představa, že by se v celém světě měly uplatňovat určité principy, které jsou charakteristické právě pro západní civilizaci: lidská práva, práva individua, práva menšin, rovnost pohlaví. A to naráží na potíže, protože běží o naprosto odlišné hodnotové systémy.

Plné znění

Mobilní telefony zítra jiné než dnes

20.06.2000 První mobilní kryptotelefony už letos i v České republice? Zatímco jen tiše žasneme nad neuvěřitelně rychlým pokrokem mobilních telefonů, zdá se téměř jisté, že ty zítřejší budou opět vypadat jinak. Už nyní se totiž v projektových kancelářích předních telekomunikačních firem rodí nové modely těchto přístrojű, které budou schopny zprostředkovávat i videosekvence a přenos televizního obrazu.

Plné znění

Přicházíme na svět díky virům?

19.06.2000 Endogenní retroviry se staly součástí dědičné informace jiných organismů. Najdeme je v bakteriích i v dědičné informaci člověka. Shodou okolností vyšel nedávno velmi zajímavý článek, jehož autoři dokazují, že jeden z takových zatoulaných virů má pro člověka zcela zásadní význam. Kdyby z naší dědičné informace zmizel, hrozilo by lidstvu asi vymření. Příběh je to poučný. Opět se můžeme přesvědčit, že naše dělení organismů na "zlé" a "hodné" nemá v přírodě opodstatnění. I něco tak "zlého", jako je virus, dokázala evoluce přizpůsobit pro naplnění našich základních životních potřeb.

Plné znění

Budoucnost mobilních telekomunikací

16.06.2000 Jen v málokteré jiné oblasti můžeme během posledních let sledovat tak výrazný kvalitativní skok vpřed, jako právě v telekomunikacích - a zejména pak v mobilních telekomunikacích. Mimochodem, mobilní telefon má téměř každý pátý obyvatel České republiky. A na konci roku 2000 by měly mít u nás "mobil" už tři miliony lidí. Mezi zasvěcenými odborníky se však nyní často hovoří o tom, že ve světě mobilních komunikací jsme teprve na počátku nastoupené cesty a že nejvýznamnější novinky či dokonce vynálezy nás zde teprve čekají.

Plné znění

Molekulární psychiatrie - sci-fi nebo realita?

14.06.2000 Vztah mezi biologickým substrátem a chováním psychiatrii vždycky zajímal. Díky možnostem, které technicky nabízí současná molekulární genetika, se staré otázky dostávají do nového světla a je možnost je znovu testovat.

Plné znění

Další posel z Marsu

13.06.2000 Přestože na Mars dosud neletěla žádná návratová sonda, máme na Zemi vzorky marsovských hornin, které sem přiletěly v podobě meteoritů. Donedávna jich v muzeích bylo třináct kusů.

Plné znění

Jakou češtinou psávali přírodovědci v minulosti

09.06.2000 Ukázky přírodovědného výkladu z dob dávno minulých mohou čtenáře zaujmout jistě především proto, že názorně ukazují, jak naše poznání přírody pokročilo, anebo též na co vše už naši předchůdci přišli. Leckdo si asi povšiml i toho, jak se za poslední více než století změnil i jazyk a styl vědeckého vyjadřování.

Plné znění

Klonování jako elixír mládí?

08.06.2000 Persefona vypadá na svůj věk překvapivě mladě! Těmito slovy neskládáme poklonu dámě v nejlepších letech, ale roční jalůvce naklonované pracovníky americké společnosti Advanced Cell Technology. Persefonino mládí ale vynikne jen při pohledu na její dědičnou informaci.

Plné znění

Bláto se přilepí, aneb jak se dělá propaganda

06.06.2000 Jedinec, jehož důvěryhodnost se propagandista chystá snížit, je telefonicky dotázán, zda má jakýkoli vztah k nějaké ostudné, pobuřující nebo kriminální události. Propagandista přitom dobře ví, že žádný vztah tohoto druhu neexistuje. Oslovený přirozeně takový vztah popře. Propagandista pak v nápadné úpravě uveřejní zprávu, která je formálně pravdivá:" XY tvrdí, že není homosexuální pedofil, že nevytuneloval banku, že nemá vztah k organizovanému zločinu..."

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 75  z celkem  77
Další  |  Poslední

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas