Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Plevel huseníčku lidem

02.06.2000 Těsně před dokončením není jen určení pořadí základních stavebních jednotek - bází lidské dědičné hmoty. V souvislosti s projektem určování souhrnu všech lidských genů - genomu, se začaly určovat také genomy dalších organismů, mezi nimi i modelové rostliny huseníčku Thalova, latinsky Arabidopsis thaliana.

Plné znění

Počet uživatelů Internetu roste

01.06.2000 Oproti loňskému říjnu vzrostl počet uživatelů Internetu o 60 %, což znamená, že mezi uživatele Internetu se v dubnu 2000 zařadilo plných 16 % populace ČR ve věku 15 až 79 let.

Plné znění

Matematika a medicína

31.05.2000 Maturovali jste z matematiky a chcete jít na medicínu - gratulujeme! Proč gratulovat těm matematicky nadaným? Prostě proto, že matematika je základem všeho vědění, i medicínského. První lékařská fakulta se podle sdělení jejího děkana chystá zavést příklady z matematiky do přijímacích zkoušek. Jádrem věci je to, že i v medicíně je matematika potřebná.

Plné znění

Čip bilionů operací za sekundu

29.05.2000 Největší současný počítač, který mají ve Spojených státech a používají ho vojáci pro výpočty simulací výbuchů atomových zbraní, provede asi bilion operací za sekundu. To se zdá být naprosto neuvěřitelné třeba v porovnání s obyčejným osobním počítačem, který máme doma nebo v kanceláři... Tento rekordně výkonný počítač stál 60 milionů dolarů.

Plné znění

Rozšířená realita aneb pohled superbrýlemi

25.05.2000 Rozšířená realita aneb pohled superbrýlemi Milan Bauman Čím více se blíží magická hranice roku 2001, tím více otázek si klademe, jaké technické vynálezy a vymoženosti nás v blízké budoucnosti očekávají. Je jisté, že závratný vývoj mikroelektroniky významným způsobem zasáhne i do našeho života.

Plné znění

I když jde o peníze, dokážeme být lidští

24.05.2000 Adam Smith, autor asi dvě stě let starého, slavného a základního ekonomického spisu Bohatství národů, napsal v této knize větu, která se stále cituje. Říká, že lidé nezískávají oběd "díky dobré vůli řezníka, sládka nebo pekaře", ale "s ohledem na to, že sledují své vlastní zájmy."

Plné znění

Bludné balvany Sisyfa

23.05.2000 Občanské sdružení SISYFOS si klade za cíl působit jako protiváha k množství hromadně šířených dezinformací vytvářejících v povědomí široké veřejnosti iluzi o "vědeckosti" alternativní mediciny, astrologie, okultismu, parapsychologie, proutkařství, spiritismu, ufologie, výzkumu "geopatogenních zón" a jiných pseudověd.

Plné znění

Světová síť bude končit v kapse

19.05.2000 Letošní hannoverský CeBIT - největší "počítačový" veletrh na světě - jednoznačně naznačil, že mobilní telefon se spojuje s internetem a počítačem.

Plné znění

Mezigenerační přenos násilí hrozí...

18.05.2000 Že násilí je jednou z hlavních současných starostí civilizovaného i necivilizovaného lidstva, všichni víme. Kdy ale použít slovo "necivilizovaného"? Jinými slovy, kdo jsou vlastně ti "civilizovaní"?

Plné znění

Příběh stromu mamala

17.05.2000 "Vezmi dřevo ze stromu mamala a vař ho. Vodu slij a tomu, kdo má nemoc fiva samasama, dávej pít dvakrát denně," vypráví pomalu a bez velkého vzrušení Epenesa Mauigoa, léčitelka ze Západní Samoy.

Plné znění

Člověk budoucnosti na rozhraní?

16.05.2000 Knihy literárního vědce a myslitele Petra Stodelijka se doma v Německu prodávají jako bestsellery. Každá je tak trochu provokace a pro novináře je jejich autor "harlekýn filozofie".

Plné znění

Čelní sklo automobilu - zítra jiné než dnes

12.05.2000 Každý ví, co se stane, když rozbijeme okenní tabulku. Klasický cinkot skla a velké množství drobounkých i větších ostrých úlomků, z nichž i ty nejmenší vyvolávají krvavá zranění. Proto automobilová silikátová skla byla vyvinuta tak, aby se po nárazu proměnila v neostré zakulacené skulptury, daleko bezpečnější pro posádku vozidla.

Plné znění

O jednom konci světa

11.05.2000 Kořením archeologie jsou buď nové nálezy, nebo nová datování nálezů starých. Američtí a čínští archeologové svou vědní disciplínu "okořenili" opravdu vydatně. Objevili nejstarší asijské pěstní klíny, kamenné nástroje kapkovitého tvaru s hrotem a ostřím, které vyráběli pravěcí lidé.

Plné znění

Jedová chýše světa

10.05.2000 Tisíce obdivovatelů se přišly roku 1827 poklonit čerstvému hrobu nekorunovaného krále hudby. Vídní se rozšířila zvěst: Ludwig van Beethoven zemřel na poruchu jater a vodnatelnost. Až dnes se analýzou umělcovy DNA podařilo určit pravou příčinu jeho předčasné smrti.

Plné znění

Knihy (blízké) budoucnosti

09.05.2000 Kniha nové generace má mít místo stránek displej. Bude to prý jakási malá krabička o váze zhruba 600 gramů s displejem. A kdy se objeví? Právě letos má být na německý trh uveden přístroj, který je novou knihou a zároveň počítačem.

Plné znění

Rozšifrovány genomy dvou nepřátel člověka

04.05.2000 Z laboratoří molekulárních genetiků přišla zpráva, že jsme detailně poznali geny dvou významných nepřátel člověka, dvou baktérií, z nichž jedna způsobuje syfilidu a druhá lymskou boreliózu.

Plné znění

Co na obloze neuvidíme

02.05.2000 Chceme upozornit na dosti vzácný astronomický úkaz, který snad bude nejpůsobivější mezi 3. a 5. květnem. Výhoda tohoto úkazu je, že nemusíte vyjít ven za chladné noci a nemusíte vyhledávat místo, chráněné proti umělým světlům. Máte stejně dobré pozorovací místo v teple doma.

Plné znění

Kuriózní vynálezy

28.04.2000 Technický vývoj se často ubírá nevšedními cestami. Důkazem mohou být seznamovací elektronický "amulet", elektronický pes pro odstrašení zlodějů a deštník s osvětlením.

Plné znění

Telefon v hodinkách

26.04.2000 Náramkové hodinky už dávno neukazují jenom správný čas. Výrobci se snaží do těchto nepatrných zařízení integrovat stále nové funkce. K nejnovějším výkřikům moderní techniky patří model se zabudovaným digitálním přehrávačem pro formát MP3.

Plné znění

Trampoty s naší teplotou

25.04.2000 Na úžeh nedávno zemřela velryba, která u pobřeží Japonska uvázla na mělčině, při odlivu se dostala na slunce a ač ji rybáři chránili plachtami a poléváním vodou, přesto po několika dnech zahynula. Spáleniny sluncem zvředovatěly a podlehla infekci.

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 76  z celkem  77
Další  |  Poslední

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas