Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Astronomické kouzlo Velikonoc

23.04.2000 Letos přicházejí Velikonoce hodně pozdě - velikonoční neděle je až 23. dubna. Není to nejpozdnější možné datum, ale je mu blízko! Ještě o den později, tedy 24. dubna, bude velikonoční neděle v roce 2011. Nejpozdnější možné datum je 25. dubna, ale na to si musíte počkat až do roku 2038.Velikonoční neděle může přijít nejdříve 22. března, ale taková událost je mnohem vzácnější. Naposledy se to stalo roku 1818, a tak rané datum přijde zase až v roce 2285!

Plné znění

Voda, která nechce zamrzat

21.04.2000 Jestliže se vlhký sníh stlačí, zmrzne do podoby hroudy s vodou uvnitř a nerozpadne se tak, jako by to udělal stejně navhlčený písek nebo jakákoli jiná hmota," napsal roku 1842 proslulý anglický badatel Michael Faraday. Zkoumání sněhu a ledu věnoval plných dvacet let!

Plné znění

Pět malých prasátek

20.04.2000 Titulek jako z pohádky, jen s tím rozdílem, že v pohádkovém příběhu vystupuje pouze trojice malých čuníků. Příběh selat, která dostala jméno Millie, Christa, Alexis, Carrel a Dotcom, ale zní jako pohádka biologům i lékařům. Jako příslib do budoucna vyznívá také pro sto padesáti tisíc těžce nemocných lidí, kteří čekají na vhodný orgán pro transplantaci.

Plné znění

Podivuhodný svět WAP

19.04.2000 V poslední době se i u nás v souvislosti s mobilními telefony a kapesními elektronickými organizéry velmi často píše a mluví o nové službě s poněkud zvláštním názvem WAP. "WAP je pojem, který mnohé změní od základu. Hlas je minulost", uvádí se v této souvislosti.

Plné znění

Dědičnost nebo výchova?

17.04.2000 Jak stavějí kulturní vlivy mozkovou kůru? Spor, který se táhne od Aristotelových dob a je tedy starý nejméně třiadvacet století... Je to spor o tom, za co v nás odpovídá příroda a za co výchova - čímž se myslí všechny vztahy k zevnímu prostředí.

Plné znění

Jaká bude příští průmyslová revoluce?

14.04.2000 "Savec váhové kategorie kolem 50 kilogramů, člen řádu primátů (známého spíše vzácností výskytu) dosáhl stokrát vyšší populační hustoty než kterýkoli váhově srovnatelný živočich v historii života. Náš druh si přivlastňuje mezi 20 a 40 procenty sluneční energie, kterou rostliny uložily do své organické hmoty. Člověk nadále nemůže využívat zdroje planety v dosavadním objemu, aniž by tím zároveň drasticky neomezil životní šance jiných druhů."

Plné znění

Geny myší dlouhověkosti i lidem?

13.04.2000 Před časem jsme v Meteoru hovořili o chytré myši Doogie, která má díky genové manipulaci pětkrát lepší paměť než obyčejné myšky. Zvířata i rostliny, do jejichž dědičné informace člověk cíleně zasáhl, nám otevírají cestu k řešení řady tíživých problémů. Díky chytré myši Doogie snad nalezneme lék proti degenerativním onemocněním mozku, k jakým patří např. Alzheimerova choroba. Jiné myši slibují lékařům i pacientům úspěch v boji s rakovinou nebo naznačují, že bychom se mohli běžně dožívat stovky let.

Plné znění

Hledání klíčků k automobilu je minulostí

12.04.2000 Auta naváděná internetem a vodíkový pohon - to byly dvě největší novinky letošního ženevského autosalonu. Ale i ostatní mezinárodní automobilové výstavy, mimo jiné loňská IAA 99 ve Frankfurtu nad Mohanem, naznačují, že projekty osobních automobilů dneška i blízké budoucnosti se vydávají zcela novými cestami.

Plné znění

Všeho moc škodí, i vitamínu C

10.04.2000 Jsou mezi námi přímo fanatici konzumu vitamínových bomb, kteří si tím chtějí zajistit pevné zdraví. Na zasedání Americké společnosti pro ochranu srdce byli teď ti, kdo se přecpávají vitamínem C, varováni, že to nemusí být beztrestné.

Plné znění

Měli jsme je rádi stejně...

07.04.2000 ...říkají rodiče, kteří vychovali více než jedno dítě. Posloucháte-li však dospělé, někdy už staré lidi, slýcháte často něco jiného. Někdy věcně, jindy s úsměvem, často s převelikou, za celý život nestrávenou trpkostí říkají: "Maminka měla radši sestru než mne...," nebo "ať jsme dělali, co jsme chtěli, bylo to špatně, ale náš mazánek...". Přitom šlo o vlastní, biologické rodiče, nikoli o pohádkové macechy...

Plné znění

Kam s oxidem uhličitým?

06.04.2000 Otázka skoro pošetilá, protože dnes nás sotva napadne jiná odpověď než "do vzduchu". Ovšem snad každý ví, že oxid uhličitý patří ke skleníkovým plynům, jimž se přičítá vliv na dlouhodobé klimatické změny na Zemi.

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 77  z celkem  77
Další  |  Poslední

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas