Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Airbagy a dětské zádržné systémy

airbag - Autor:Jan Rosenauer

7.12.2005 Airbagy se začaly používat nejdříve u předních sedadel, nyní je zcela běžné používání airbagu u sedadel zadních a dokonce existují i airbagy boční a hlavové, které chrání posádku při nárazu z boku (velmi důležité, protože z boku jsou nejčastěji ve výši hlavy tvrdá okna netlumící náraz a i malé ťuknutí může způsobit vážný úraz nebo smrt). Boční airbagy mají různá provedení výsledného tvaru podle zkoušek výrobce na konkrétním typu vozidla a jeho cenové kategorii, proto se můžeme setkat s jednoduchými tvary vaku až po záclonové provedení, kdy jeho plocha prakticky zabírá celé boční okno a střední sloupek. Osazení automobilu osmi airbagy se stává zcela běžnou realitou. (Možná přijde doba, kdy budeme muset mít v autech bez bočních airbagů ochranné přilby. Je vskutku dosti bolestivé praštit se vlastní hlavou o hlavu spolujezdce...) Existují i kolenní airbagy, chránící nohy před nárazem do přístrojové desky.

Plné znění

Energetika České republiky III

Jaderná elektrárna - Autor:temelin.aktualne.cz

6.12.2005 V předchozím díle našeho seriálu jsme se stručně zmínili o tom, že kombinovaná "výroba" elektrické energie a tepla je výhodná. Dnes se tomuto tématu budeme věnovat podrobněji a ukážeme si, kdy je společná produkce možná a jaké způsoby kogenerace existují. V praxi se velmi často setkáváme s případem, kdy je potřeba dodávat nějakému subjektu současně elektřinu i teplo. Příkladů je celá řada, od bytové zástavby, přes výrobní podnik, až třeba po nemocnici. Pokud je tedy potřeba obou forem energie tak rozšířená, proč nevyužíváme kombinovanou výrobu ve větší míře?

Plné znění

Jak stárnou vládci světa

Winston Churchill - Autor:spartacus.schoolnet.co.uk

5.12.2005 Obvykle příjemněji, ale jinak stejně jako lidé, kteří vládci světa nejsou. To znamená, že stárnou nejčastěji obyčejně, s nevelkými poruchami duševních funkcí, které při jejich zkušenosti, štábu tajemníků a poradců a zejména talentech, které je do špičkové funkce dovedly, nemusí nikterak poškozovat výkon funkce. Někteří z nich stárnou úspěšně - při mimořádně zachované tvořivosti. A někteří patologicky, s těžkých narušením řady duševních funkcí, což se samozřejmě podepisuje na jejich rozhodování. Zajímavé je, že mnozí z nich se bez ohledu na své těžké postižení udrží v mocenské funkci až do konce života. A to jak ti, kdo jsou považováni za světlé, velké postavy dějin, tak ti, kdo jsou více nebo méně považováni za velké zločince.

Plné znění

Energetika České republiky II

fluidní kotel - Autor:Jan Rosenauer

1.12.2005 Česká elektroenergetika je založena na spalování hnědého uhlí (HU). Podíl "vyrobené" elektrické energie z fosilních paliv se pohybuje kolem 64 %. Nejvýznamnější uhelná ložiska vznikala v období karbonu a permu (období prvohor). Je třeba si tedy dnes uvědomit, jak rychle nám mizí "pod nohama" surovina, která se na naší Zemi tvořila po několik milionů let. Máme jako lidstvo právo na to, abychom během několika desítek či stovek roků tuto surovinu téměř spotřebovali?

Plné znění

Nejen ženy, ale i muži by měli zvážit starší rodičovství

Downův syndrom

30.11.2005 Co nepříjemného vybádali lékaři o otcovství starších mužů? Už naši prarodiče mívali připomínky k mateřství starších žen, že jejich děti mohou mít zdravotní problémy. A my, poučení o genech, se dovídáme, že v našem těle se postupně hromadí poškození genů a ty můžeme ve stáří předat ve větším množství svým potomkům.

Plné znění

O nadmíru komplikované disciplíně předvídání zemětřesení

zemětřesení

29.11.2005 Předvídání přírodních katastrof a zvláště zemětřesení je disciplína nadmíru komplikovaná. Jedním z mála, vlastně jediným z "předpověděných" a "uskutečněných" zemětřesení je to, které se odehrálo v roce 1975 v Hai-čengu v Číně a mělo magnitudo 7,3. Den před zemětřesením bylo vydáno varování, že dojde ke katastrofě. Měsíce před touto událostí byly na bodech geodetické čínské sítě zaznamenávány deformace Země. K varování a posléze k evakuaci města přispělo i pozorování podivného chování zvířat a zejména malé předtřesy, kterých s časem přibývalo.

Plné znění

Život by mohl rozkvést i na diamantových planetách

Exoplaneta - Autor:aldebaran.cz

28.11.2005 "Patrně by neválčili kvůli takové maličkosti pro ně běžné, jako jsou paliva na bázi uhlíku," soudí o potenciálních mimozemšťanech na diamantové planetě dva američtí astronomové, dr. Marc Kuchner a dr. Sara Seagerová. Jejich slova platila mimozemšťanům, pokud nějací jsou, na planetách bohatých na uhlík, kde by podle všeho nebyla skutečně nouze o palivo typu ropy.

Plné znění

Bolest mužů a žen je jiná

žena

25.11.2005 Bolest nás dovede potrápit. Ale není pro všechny stejná. Například pro děti je horší než pro dospělé. A jak se liší bolest u mužů a u žen? Věda prý dochází stále víc k tomu, že rozdíly mezi oběma pohlavími, rozdíl mezi ženami a muži, je výrazně menší, než jsme si dosud mysleli.

Plné znění

Podívejte se na oblohu

Jasně zářící hvězdy

23.11.2005 Venuše je na konci roku viditelná o něco lépe, takže ji uvidíme na jihozápadě až do tmy, než zmizí pod obzorem. Skoro celou noc svítí Mars. Večer je na východě, před půlnocí na jihu a ráno zapadá. Po Měsíci je Mars nejjasnějším tělesem noční oblohy. Nápadná je načervenalá barva Marsu, pro kterou ve starověku ztělesňovala planeta boha války. I když je stále ještě blízko Země, v dalekohledu ho uvidíte jen jako chvějivý kotouček.

Plné znění

Bezpečnostní pásy potřetí - 1 proti 49

nehoda

22.11.2005 Těhotné ženy a bezpečnostní pásy - používat bezpečnostní pásy je pro ně velmi důležité, jinak může dojít k těžkému poškození nenarozeného dítěte. Pásy by měly být zapnuty tak, aby šly mimo břicho, tedy spodní část pod ním a šikmá část nad ním. Řízení se ve vyšším stupni těhotenství nedoporučuje kvůli možnosti nárazu břichem na volant. Pokud je vozidlo vybaveno airbagy, na místě sedící těhotné ženy by měl být vypnutý; airbag může nenarozené dítě zabít.

Plné znění

Energetika České republiky

Jaderná elektrárna - Autor:temelin.aktualne.cz

21.11.2005 Je těžké představit si dnešní svět bez elektrické energie. Její vliv můžeme pocítit na každém kroku a stačí její krátký výpadek při letní bouřce a plně si uvědomíme její cenu a nepostradatelnost. Kolik lidí však napadne, jak složitou cestu musí elektrony urazit, abychom doma mohli bezstarostně rozsvítit světlo či zapnout mikrovlnou troubu? V seriálu, který jsme pro vás připravili, se pokusíme nastínit problematiku výroby elektrické energie a popsat přednosti či naopak nevýhody jednotlivých způsobů získávání elektrické energie a tepla. Seriál si klade za cíl informovat čtenáře o základních fyzikálních principech jednotlivých technologií, vysvětlit podstatné pojmy této oblasti a upozornit na společenské problémy, které tyto technologie přinášejí.

Plné znění

Ne vše umělé je nám v přírodě ke škodě

18.11.2005 Náš svět je plný logických zkratek nebo spíš zkratů, nad nimiž příliš nepřemýšlíme. Často klademe rovnítko mezi pojmy přírodní a prospěšný a stejně tak považujeme za bezmála synonyma slova syntetický a škodlivý. Přitom zdaleka ne všechny přírodní jevy jsou prospěšné, píše Meteoru profesor Jaroslav Petr. - V tomto směru hovoří za vše slovní spojení "přírodní katastrofa".

Plné znění

Vyzvědač u planety Merkuru

Přechod Merkuru přes Slunce

16.11.2005 Jsme zvědaví, jak se žije Merkuru. Planetě Merkuru. A snažíme se také pro to něco dělat. Tím spíš, že vlastně Merkur známe jen z jedné poloviny. K Merkuru sice už letěla jedna sonda, Marriner 10, ale už před třiceti lety, třikrát ho oběhla a jako z udělání, vždycky v té době, kdy byl přesně stejně osvětlen Sluncem. On totiž vždycky po 176 dnech je osvětlený zcela stejně, protože tak dlouho také trvá jeden sluneční den a sonda ho míjela vždycky také po 176 dnech. Takže známe polovinu Merkuru, a i když známe hodně podrobností, ještě to pořád není ono.

Plné znění

Problém žen užívajících antikoncepci v podobě pilulek

pilulky

15.11.2005 Jádro problému je v morálním postoji některých církví, ale také prezidenta George Bushe k antikoncepci. Prezident Bush propaguje strategii označovanou třemi písmeny: AFC. To A je abstinence - pohlavní zdrženlivost, F - fidelity, věrnost v manželství, tedy styk jen s jednou ženou. A teprve pak přichází C - čili kondom. Když se americká žena užívající perorální antikoncepci vydá na cesty a pilulky si doma zapomene, obrátí se pochopitelně na lékárníka, aby jí je prodal. Ten však může být přívržencem Bushovy strategie AFC a místo prodeje pilulek ji poučí o správném morálním chování. A co si pak žena má počít? Nebo v případě, že si pilulky, ačkoli je s sebou má, zapomene užít?

Plné znění

Pasivní bezpečnost - 6. část - Bezpečnostní pásy podruhé

smrt se nepoutá

14.11.2005 Bezpečnostní pásy se nejdříve používaly pouze u předních sedadel, resp. byly předepsány pouze pro přední sedadla. Zcela logicky se později předepsaly pásy i na sedadla zadní (od října 1986 se musely vybavovat nově uváděná vozidla do provozu zadními pásy i u nás, favorit měl již pásy a opěrky hlavy ve všech provedeních na všech sedadlech, opěrka chyběla pouze na zadním prostředním sedadle). Pasažéři na zadních sedadlech totiž při nárazu přirazí opěradlo nebo i celou sedačku na osoby na předních sedadlech. Dojde tím k překročení hodnot pevnosti lidského těla osob na předních sedadlech a také ke zraněním, a to i velmi vážným, neupoutaných osob na sedadlech zadních.

Plné znění

Jakou pohromu si zase vědci vymysleli pro Američany

bouřky

11.11.2005 Biblické jméno Noe je pevně spojeno s příběhem o potopě světa, katastrofy, která vzbuzovala v lidech hrůzu. A ten novodobý Noe? Jmenuje se Noe Diffenbaugh a pracuje na americké univerzitě v Purdue. Svým počítačovým modelem předpovídá Spojeným státům koncem století zlé doby.

Plné znění

Ve vědě se objevují nové veličiny E a H

Dr. Jiří Grygar - Autor:astro.cz

10.11.2005 To souvisí s tím, že vědci jsou zvyklí všechno převádět na nějaké číselné vztahy, a tak měří svou vlastní práci a snaží se ji vyjádřit nebo poměřit nějakými číselnými koeficienty. Je známo, že se používají zejména počty publikací, počty citací, počty citací na jednu práci a tak dál. Tyto scientometrické údaje se potom uplatní, když se hledá nový ředitel nějakého ústavu nebo když se hledá univerzitní profesor a podobně. Tam se tyto scientometrické údaje uvádějí, podobně i při získávání grantů nebo podpor na vědecký výzkum.

Plné znění

Podívejte se v příští dny na pracoviště Akademie věd České republiky

Akademie věd ČR

9.11.2005 Můžete například navštívit Geopark v pražském Geofyzikálním ústavu. Seznámit se s meteorologickými a klimatologickými pozorováními na observatoři na Milešovce a s Medardem, systémem, jehož pomocí se předpovídá počasí. Můžete pozorovat, jak se svařuje elektronovým paprskem, jak se vyrábí optické vlákno. Akademie věd totiž pořádá ve dnech 7. až 13. listopadu Týden vědy a techniky.

Plné znění

Jak se kopal starý Most

Stěhování chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě - Autor: e-region.cz

8.11.2005 Právě před třiceti lety došlo ke slavnému stěhování chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Zbytek historického centra bývalého královského města podobné štěstí neměl. Alespoň něco z jeho historie, odtěžené později hnědouhelným dolem, se v troskách snažili zachránit archeologové. Hovoří o tom jeden z nich - Tomáš Velímský. AUDIO (18:45)


Pasivní bezpečnost - 5. část - Bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy - Autor: Audi.cz

7.11.2005 Vůbec prvním člověkem, který použil něco jako bezpečnostní pás, byl jakýsi závodník tehdejších formulových vozů už před první světovou válkou, kdy se připoutal k sedačce širokým koženým opaskem. Tehdy se závodilo s otevřenými vozy a tento závodník měl problémy se udržet na sedačce při jízdě po nerovnostech a tak si takto vypomohl. Nešlo tedy o bezpečnostní funkci jako takovou, ale účel to prý splnilo.

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 2  z celkem  77
Další  |  Poslední

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas