Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Podívejte se na MARS na noční obloze

4.10.2005 Mars nám v těchto dnech - začátkem listopadu oplatí návštěvy kosmických sond, které k němu posíláme od Země. Tato červenavě zbarvená planeta se k nám přiblíží vždy po dvou letech. Letos k nám byl nejblíže 30. října, a to 69,4 milionu kilometrů. Po celou noc pak bude svítit 7. listopadu. Toho dne bude také Mars ze Země viditelný v opačném směru než Slunce, říkáme proto, že je Mars v opozici se Sluncem. Minulé přiblížení Marsu k Zemi bylo rekordně nejtěsnější za posledních 70 tisíc let! Ale my uprostřed Evropy si tuto Zemi podobnou planetu můžeme letos kupodivu vychutnat lépe. Bude totiž svítit vysoko na obloze - výš, než předloni.

Plné znění

Procházka listopadovou oblohou

02.11.2005 Na přelomu října a listopadu nás potěší především Mars, který je na obloze k nepřehlédnutí. Listopadová obloha však nabídne i jinou podívanou.

Plné znění

Desátá planeta

Desátá planeta? - Autor:gps.caltech.edu

01.11.2005 K existenci desáté planety se my laikové s oblibou vracíme. Ale je to téma i pro seriózní astronomy? Vždyť v dálavách okraje sluneční soustavy se v poslední době objevují nová a nová tělesa, která jsou pořádně velká.

Plné znění

Zajímavosti ze světa vědy a techniky

31.10.2005 Nové fosilie z Číny, zmenšený Mt. Everest, návrat robotů do pyramidy, vliv kořínků a cibulí na vývoj člověka, Peru pravlastí brambor, vysušená Amazonie, přebohaté filipínské moře a žraločí rekordmanka.

Plné znění

Lidé z Dmanisi

Lidé z Dmanisi - Autor: www.dmanisi.org.ge

28.10.2005 Vznikl člověk skutečně v Africe, jak říká dosud platná a obecně uznávaná teorie? Kdy a odkud dorazili první z předchůdců dnešních lidí do Evropy? A jak s tím vším ladí neobyčejné nálezy z gruzínské lokality Dmanisi? Hovoří o tom archeolog Jan Fridrich. AUDIO (17:21)


Podívejte se na neviditelnou krásu vesmíru

Galaxie Whirlpool - Autor: hvezcb.cz

27.10.2005 Pouhýma očima i nejvýkonnějšími optickými dalekohledy můžeme spatřit jen úzkou viditelnou část vesmíru. Do dalších "neviditelných" oblastí můžeme nahlédnout až s pomocí přístrojů, které pracují v radiové, infračervené, ultrafialové, rentgenové nebo gama části elektromagnetického spektra.

Plné znění

Dobře střežené tajemství Šerpů

26.10.2005 Jméno nepálského národa Šerpů bývá vyslovováno jedním dechem s přívlastky "statečný", "obětavý" nebo "nezdolný". Stalo se synonymem pro průvodce horolezců stoupajících na nejvyšší štíty naší planety. Vždyť i do sněhu na vrcholku Ču-mu-lang-my otiskl stopy v roce 1953 spolu s Novozélanďanem Edmundem Hillarym i Šerpa Tenzing Norkey.

Plné znění

Mars Reconnaissance Orbiter/ Zkamenělec v Družci

Mars Reconnaissance Orbiter - Autor: NASA

25.10.2005 Na cestě k Marsu je další nová sonda - opět o něco lépe vybavená než její předchůdkyně. Hovoří o ní Marcel Grün. O zvláštním kameni z Družce na Kladensku, který stojí u tamního kostela a k němuž se váže zajímavá pověst, si povídáme s historikem umění Janem Roytem. /AUDIO (18:55)


Pasivní bezpečnost - 4. část

nehoda

24.10.2005 Boční deformační zóna - jak vyplývá s předešlého textu, nelze vytvořit stejně hodnotnou boční deformační zónu, jakou má třeba jen zadní část vozu, protože by se nepřípustně zvýšila šířka vozu. Proto jsou všechna vozidla z boku velmi zranitelná, malé vozy vlastně žádnou boční ochrannou zónu nemají. Deformační zóna je velmi malá, je spíše snaha o vyztužení boku proti nadměrné deformaci za účelem zachování prostoru pro přežití posádky. Z tohoto důvodu se zesiluje konstrukce dveří a prahů. Více tam udělat nelze. Větší a tudíž širší vozidla jsou na tom lépe, než vozidla malá.

Plné znění

Další planeta nejspíš ne

22.10.2005 K existenci desáté planety se tedy vracíme s oblibou my laikové, ale je to téma i pro seriózní astronomy? Vždyť v těch dálavách okraje sluneční soustavy se v poslední době objevují nová a nová tělesa, která jsou pořádně velká. A tak je tomu také s tělesem, které je prozatím označeno nepoeticky 2003 EL 61.

Plné znění

Leonardo v digitálním vysílání!

21.10.2005 V pátek 21. října 2005 začíná řádný provoz digitálního vysílání Českého rozhlasu v multiplexu A. Na 25. kanálu můžete od tohoto dne naladit i Český rozhlas Leonardo, dále pak stanice ČRo 2 Praha, ČRo 3 Vltava, zpravodajské Rádio Česko a D-Dur, stanici pro vážné zájemce o vážnou hudbu. Další informace o vysílání v DVB-T naleznete zde.


O bolesti

20.10.2005 S bolestí bývá trápení. Nedá se však nad ní jen mávnout rukou a statečně trpět. Trápí se nad ní spousta vědců. Vyzvídáme na lékaři, profesorovi Richardu Rokytovi.

Plné znění

Novinky, zajímavosti, kuriozity

19.10.2005 Nobelova cena za chemii a fyziku, závod robotických vozidel, archeologické plány města Trevíru, pohanská soška ze Žatce, Ďáblova bible v Praze, ztroskotání CryoSatu, problémy sondy Hayabusa a nová kopule na Kleti.

Plné znění

Pasivní bezpečnost - 3. část

Automobil - Autor: archiv autora

18.10.2005 Podle těchto předpisů bylo nutné překonstruovat celé vozidlo. Vyztužení kabiny - hlavně podlahy, střechy a úprava zámků nebyly neřešitelný problém, horší to bylo s pronikáním různých dílů do kabiny vozidla. Prvním krokem bylo zavedení kloubových hřídelů volantu, později došlo ke změně konstrukce pedálů a uchycení motoru, který se při nárazu zasouvá pod vozidlo. (Dnes jsou některá vozidla vybavována upravenou pedálovou skupinou, která se při nárazu odpojí od karosérie a minimalizuje riziko poranění dolních končetin.)

Plné znění

Kde vládl Odysseus

Odysseus - Autor:en.wikipedia.org

17.10.2005 Britský spisovatel Robert Bittlestone tvrdí, že se mu podařilo zjistit, kde ležela Ithaka, ostrovní země, v níž kraloval řecký hrdina Odysseus a jejíž hledání bylo dosud marné. Vtip je prý v tom, že ostrov už není ostrovem.

Plné znění

Šoumen vědy 18. století

15.10.2005 Rok 1746, zrcadlová síň zámku Versailles. Před králem, obklopeným dvořany, je nastoupeno 180 příslušníků francouzské gardy v parádních uniformách a drží se za ruce. Ke konci lidského řetězu přistupuje muž vysokého vzrůstu se světlýma očima a přívětivou tváří, oděný v prostou černou sutanu ostře kontrastující s okolím zářícím pestrobarevnými uniformami. V ruce drží skleněnou láhev, z níž vyčnívá mosazná tyč.

Plné znění

Návrat na Měsíc

Apollo 17. Eugene Cernan řídí měsíční vozítko Lunar Rover - Autor: NASA

14.10.2005 Nedávno byl zveřejněn nový plán amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), jak se vrátit po dlouhých letech zase zpátky na Měsíc. Bližší podrobnosti o této iniciativě vám prozradí Marcel Grün, ředitel pražského Planetária a Štefánikovy hvězdárny. AUDIO (17:46)


Naše trapasy i schválnosti

Lidský mozek - Autor:pfizer.cz

13.10.2005 Každému z nás se nechtěně povede v životě něco trapného. Pak se za to stydíme celé roky. A každý z nás dobře pozná ošklivou a úmyslnou schválnost. A také na ni dokáže vzpomínat celé roky. Jedno z nejnovějších a bouřlivě se rozvíjejících odvětví neurovědy se zabývá tzv. sociálním mozkem - u sociálně žijících živočichů stejně jako u lidí.

Plné znění

Kde se skrývají sopky?

Sopka - Autor:cs.wikipedia.org

12.10.2005 O sopkách, které se táhnou dlouhými pohořími na dně oceánů, geologové dlouho neměli povědomost. Seznamovali se s nimi pouze vědci, kteří studují oceánské dno, a věděli o nich i vojáci naslouchající podmořským signálům, aby zachytili rachot ponorek a případné podmořské výbuchy.

Plné znění

Když byli vědci boháči

Pierre-Simon de Laplace - Autor:groups.dcs.st-and.ac.uk

11.10.2005 S Pierrem-Simonem de Laplacem vstupujeme přímo do zlatého století francouzské vědy. V letech 1750 až 1850 oplývala Francie výkvětem talentů a vědeckých prací tak jako žádný jiný národ nikdy předtím a ani potom až do dnešní doby. V Meteoru nahlížíme do knihy Erika Sartoriho "Velikáni francouzské vědy".

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 3  z celkem  77
Další  |  Poslední

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas