Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Budeme si muset vyměnit hodinky?

Jiří Grygar, Ivo Budil  11.02.2004
Hodinky
Hodinky  

S novinkou, která by prý mohla zasáhnout do našeho života, přichází doktor Jiří Grygar. 

Budil: Nebudeme si muset vyměňovat hodinky? Prý zásluhou astronomů přijdeme o přestupné sekundy, a možná i o přestupné roky.

Grygar: Tak o přestupných rocích se nemluví, ale o přestupných sekundách ano. Je to velký problém soudobé vědy, protože, jak většina veřejnosti asi ani netuší, máme dvojí definici sekundy. Jedna je astronomická a je odvozena v podstatě z otáčení Země kolem osy. To znamená z délky dne, kterému říkáme sluneční den, protože za jeden den se Slunce dostane do stejné polohy.

Budil: Ovšem ta vědě už přestala stačit.

Grygar: Ano. A tato sluneční sekunda, neboli sekunda astronomická, není dost přesná pro některé technické účely, a proto byla před několika desítkami let, tuším, že to bylo někdy kolem roku 1970, zavedena ještě jedna sekunda, tzv. atomová, která je odvozena z kmitů, které vykonávají některé atomy, které jsou vybuzené do příslušného stavu. Na to je technická definice, která má tu výhodu, že si atomovou sekundu může každá laboratoř reprodukovat sama a tím na sebe navázat různé přesné technické údaje, které jsou potřebné zejména v radiotechnice.

Budil: Ovšem mezi astronomickým časem a časem fyzikálním bylo nutno překlenout most.

Grygar: A ten most se překlenul právě pomocí tzv. přestupných sekund, které se zavádějí rozhodnutím příslušného mezinárodního úřadu, který sídlí ve Francii, obvykle tak jednou za dva nebo za jeden a půl roku, a to buď k 1. červenci, nebo k 1. lednu daného roku. Tím se vlastně jakoby srovná délka astronomické sekundy a sekundy atomové.

Budil: A to už je historie?

Grygar: A to zatím stále platí, ale teď nastal problém, který spočívá ve známém systému, o němž většina posluchačů minimálně slyšela. Možná, že někteří ten přístroj mají doma, říká se tomu anglickou zkratkou GPS a je to v podstatě metoda, jak si pomocí signálu z umělých družic, speciálně pro ten účel vypuštěných, můžete zjistit přesnou polohu na Zemi i nadmořskou výšku. To má pochopitelně význam třeba pro turisty nebo pro lidi, kteří hodně cestují. Ale naprosto klíčově důležité je to pro leteckou přepravu, protože letadla dnes využívají tohoto systému GPS mimo jiné proto, aby se ve vzduchu nesrazila. A jestliže máme špatně časy, a systémy GPS nezavedly přestupné sekundy, tak se můžeme ocitnout v nesnázích, protože pochopitelně piloti na palubě letadel mají hodinky nařízené na normální čas.

Budil: Takže co s tím vědci udělali?

Grygar: Zatím se navrhuje, aby se přestupné sekundy zrušily, a tím bychom se dostali do časové soustavy, která je využívána v systému GPS. Ovšem to ostatní je problém, protože ta záležitost nezmizela tím, že se udělá nějaká jiná definice. Takže v tuto chvíli je vlastně velmi obtížné předpovědět, co se stane, na jakém způsobu řešení tohoto kupodivu velmi obtížného problému se nakonec odborníci shodnou. Jedna možnost je zrušit přestupné sekundy, ale následky by byly také docela složité.

Budil: Takže co s tím?

Grygar: Musíme se vypořádat s několika věcmi, které jdou proti sobě. Astronomická sekunda závisí na neznámém tempu zpomalování rychlosti zemské rotace, to se nedá dopředu vypočítat, to se musí odpozorovat. Takže teprve tehdy, když se rotace zpomalí, můžeme něco dělat. Zadruhé potřebujeme atomovou sekundu pro vědecká měření, která musí být absolutně neproměnná v čase a nezávislá na jiných věcech. Srovnání těchto dvou sekund dohromady bychom potřebovali z praktických důvodů, abychom se s tím mohli vypořádat v občanském životě. Systém GPS to narušil, protože ten potřebuje, aby se žádné přestupné sekundy nezaváděly.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas