Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Fenomén sputnik

Ivo Budil  10.09.2004
První sputnik - Autor:mek.kosmo.cz
První sputnik
Autor:   mek.kosmo.cz   

Žně let 1956 a 1958, kdy sklizeň byla v Sovětském svazu zhruba o dvě třetiny vyšší než průměr z posledních stalinských let, hodně přispěly k Chruščovově opojení. Viděl v tom nejen důkaz úspěchu svého plánu vyřešit obilní problém mobilizací lidí a prostředků ke kultivaci celin, ale i důkaz správnosti svého přístupu k řešení ekonomických problémů vůbec. A v duchu bolševického utopismu také cestu, jak "pohřbít kapitalismus" i sociálně-ekonomicky. 

V projevu 22. května 1957 přislíbil, že k roku 1980 Sovětský svaz předstihne Spojené státy v hlavních ekonomických ukazatelích i ve spotřebě na hlavu, a tak ze stadia "vyspělého socialismu" vstoupí do komunismus.

Starší generace si dobře pamatují atmosféru té doby. A obrovskou roli v těch letech sehrálo vypuštění prvního "sputniku". Zvláště pro Západ znamenal šok, jehož pozadí však prakticky nikdo neznal. Nyní do něho můžeme nahlížet v pozoruhodné knize českého historika pracujícího ve Švédsku Karla Durmana. Práci "Popely ještě žhavé. Velká politika 1938-1991" vydává nakladatelství Karolinum a v Meteoru se začteme do jedné její kapitolky nazvané "Fenomén sputnik".

4. října 1957 byl vypuštěn první sputnik - Autor:mek.kosmo.cz
4. října 1957 byl vypuštěn první sputnik
Autor:   mek.kosmo.cz   

Nad propagandou "dohnat a předehnat" lze mávnout rukou nebo ji odkázat do obvyklé anekdotické roviny. Ale v srpnu 1957 vyzkoušená balistická raketa R-7 byla už schopna zasáhnout americký kontinent a 4. října byla do vesmíru vyslána první umělá družice (sputnik). V případě tohoto velkého sovětského vojensko-technologického průlomu šlo o reálné úspěchy globálního významu. Chruščov však byl dobře zpraven o skutečném poměru vojenských sil a také plebejský rozum brzdil jeho revoluční rozlet. Řeči o vítězství v celosvětové nukleární válce je proto nutno číst s vědomím, že usiloval o mnoho: chtěl vydíráním přimět Západ k ústupkům, čelit čínské kritice a usmiřovat si vlastní generály, nikoli rozpoutat globální konflikt. Ale i Chruščov věřil, že sputnik je dokladem převahy systému i příslibem jeho konečného vítězství, a tak se vydal cestou hazardu, hrozeb a blufů, pln nadějí, že Západ "vzdá bez vážnějšího odporu některé klíčové pozice", či dokonce, že se "západní aliance rozštěpí". A vezmeme-li v úvahu, že podobně jako ve vnitřní politice byl Chruščov náchylný k impulzivním krokům a podpíral svou autoritu dramatickými gesty, stával se ještě nebezpečnějším než Mao Ce-tung. Číňan mohl tehdy jen provokovat, Rus měl ruku na nukleárním knoflíku.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas