Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Oáza českého myšlení

Vratislav Schreiber  06.11.2004
Prof. MUDr. Josef Charvát - Autor:galen.cz
Prof. MUDr. Josef Charvát
Autor:   galen.cz   

Zakladatel československé nauky o žlázách s vnitřní sekrecí a přední český internista prof. MUDr. Josef Charvát se narodil v chudé rodině vyučeného kováře a zámečníka, zaměstnaného nejprve u koňské dráhy v Praze a pak u Elektrických podniků. Otec měl jen vesnickou jednotřídku, ale byl vzdělaným samoukem, vedl syna Josefa k zájmu o přírodu - sbírali trilobity, polodrahokamy, motýly. 

Otec chtěl mít ze syna inženýra. Když Josefa vedl k zápisu do holešovické reálky, potkali Josefova třídního učitele a ten - znaje chlapcovo nadání - otce přemluvil, aby syna zapsal na klasické gymnázium. Od kvinty Josef pomáhal živit rodinu kondicemi, které dával slabším a bohatým spolužákům - za jednu korunu za hodinu. Ve škole se učil němčině, latině a řečtině, sám se pak navíc naučil anglicky a francouzsky.

Maturoval sice výtečně, ale na vysokou školu pro tísnivou situaci rodiny zprvu nepomýšlel, a to až do té doby, kdy mu strýc jednoho jeho přítele vymohl na koleji stipendijní místo. Odstěhoval se ze stísněného prostředí (pět lidí v bytě 1 + 1) do vysokoškolské koleje, kde měl klid i prostor pro studium. Avšak už po prvním semestru na lékařské fakultě české Univerzity Karlo-Ferdinandovy musel v roce 1916 narukovat k těžkému dělostřelectvu. Zbytek první světové války trávil na třech různých frontách a zúčastnil se pěti velkých ofenziv.

Po válce Josef Charvát studoval a živil se přitom kondicemi a jako noční hlídač. Promoval v roce 1923. Svou první endokrinologickou práci o účinku inzulinu uveřejnil v roce 1924. Profesor Pelnář ho pak poslal na studia do Francie, Londýna a Cambridge, zkrátka předurčil ho pro vědeckou kariéru. Už 1. září 1939 za německé okupace byl pro odbojovou aktivitu zatčen gestapem a vězněn na Pankráci, v Dachau a Buchenwaldu. Protože byl i významným skautským činovníkem, zastal se ho švédský korunní princ Gustav Adolf a údajnou přímou intervencí u Hitlera dosáhl jeho propuštění.

V padesátých letech byla endokrinologie vystavena velkému ideologickému tlaku chybně založenému na aplikaci jinak nepochybných výsledků práce ruského vědce I. P. Pavlova. Také na klinice se Charvát setkal s prosazováním názoru, že není správné studovat žlázy s vnitřní sekrecí, když vše ovládá mozek. Našel z toho geniální východisko a vytvořil "neurohumorální koncepci", podle které nervové i hormonální řízení organismu probíhá v harmonické součinnosti. Nakonec se ukázalo, že i mozek vydává své hormony. Rozpoznal i význam jiné "buržoazní pavědy" - genetiky. Medicínsko-humoristicky zaměřené populární knihy Josefa Charváta o stresu i kniha Člověk a jeho svět z roku 1974 byly oázou českého myšlení.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas