Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Jak je velký vesmír?

Ing. Pavel Příhoda  17.2.2005
Vesmír - Autor:ftp.seds.org
Vesmír
Autor:   ftp.seds.org   

Jak často se zadíváme na nebeskou klenbu se třpytem hvězd s otázkou, co je tam všechno nad námi? Vesmír... A co je za tímto vesmírem? 

Jak je vesmír, který pozorujeme, vlastně velký? Vesmír je velký 13,7 miliardy světelného roku. Na to jsem ochoten přísahat. Je to proto, že má stáří, které se dnes už dosti bezpečně zjistilo díky družici WMAP, 13,7 miliardy roků. To znamená, že při tomhle stáří můžeme vidět do vzdálenosti 13,7 miliardy roků. Teď ovšem musíme uvážit, že vesmír se rozpíná. A signál, který k nám vyletěl z nějaké velmi vzdálené galaxie na hranici viditelného vesmíru, k nám samozřejmě prolétal v době, kdy se vesmír zvětšoval.

Dá se zjistit, že to, co je pro nás z té staré galaxie vzdálené 13,7 miliardy roků, je dnes vzdálené 78 miliard roků. Takže bychom také mohli říci, že vesmír má rozměr 156 miliard roků, tedy dvojnásobek těch 78 miliard.

A jak je to s nekonečností vesmíru? To, o čem mluvíme, je viditelný vesmír, tedy vesmír, který můžeme přehlédnout. My jsme si samozřejmě dneska velmi dobře vědomi, že za tímto viditelným vesmírem pokračuje dál vesmírný prostor a že je tam vesmír, který ovšem nikdy principiálně nebudeme moci pozorovat.

A teď se nám tedy objevují dva vesmíry: poloměr 13,7 miliardy světelného roku, nebo 78 miliard světelných roků. Ukazuje se, že ten druhý, větší poloměr existuje za naší současností. A to je tedy oblast vesmíru, kterou teď nemůžeme vidět, budeme moci ji spatřit teprve v budoucnu, až k nám doletí paprsky, které vylétly ze vzdálené oblasti.

Kdyby dnes v roce 2005 ze vzdálené galaxie na hranici tohoto vesmíru vylétlo světlo, tak by dolétlo k Zemi za 78 miliard roků. Což je samozřejmě formální, protože v té době nebudeme ani my, ani Země, ani Slunce, a dokonce možná ani vesmír.

Velikost vesmíru nám tedy prozrazuje čas. Protože právě čas určuje dobu letu světla, která je konstantní, neměnná.

Možná je toto určování velikosti pouhou hříčkou teoretiků, protože nikdy ten velký vesmír o poloměru 78 miliard světelných roků neuvidíme, ale přesto je dobré o tom hovořit, protože jednak bychom mohli být uváděni do nejistoty, jak velký tedy je náš pozorovatelný vesmír, a dále si můžeme uvědomit, že skutečně vesmír, který my vidíme, to není přesně ten vesmír, který teď zrovna existuje, ten už je daleko větší, protože rozpínání vesmíru ho nafouklo zhruba dvoutisícnásobně.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas