Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Moorův zákon platí už 40 let

Čip - Autor:tiscali.cz
Čip
Autor:   tiscali.cz   

Moorův zákon slaví čtyřicítku. Tvrdí, že každé dva roky se množství tranzistorů na počítačových čipech zdvojnásobí, a tak se zvýší i výkon počítačů. A rychlejší a rychlejší čipy ženou kupředu celý počítačový průmysl a pohání vlastně celou digitální revoluci. Princip definoval a publikoval 19. dubna roku 1965 spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore. Nejde o žádný fyzikální zákon, spíš o předpověď vývoje integrovaných obvodů. Tento týden si ho připomněl i sám Moore, dnes už důchodce žijící na Hawaji. 

 
Gordon Moore o začátcích
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

počítačový procesor
počítačový procesor  

"Tenkrát měl integrovaný obvod asi 30 součástek, podle vývoje z předchozích let jsem spočítal, že každý rok by se počet součástek měl zdvojnásobit a za 10 let by mohl obsahovat už 50 tisíc dílů."

To se zdálo jako neuvěřitelně divoký odhad, ale stalo se. Moorův zákon má však svůj limit a hodně se o něm diskutuje.

 
Gordon Moore o limitu
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

"Nic takového není nekonečné, ale i tak si myslím, že ještě jedna dvě generace čipové technologie budou z Moorova zákona těžit. Dech mu dojde během 10-20 let. I pak ale vývoj neskončí: technici budou moci vyrábět čipy s více tranzistory, jen už se nebudou pohybovat na úrovni nanotechnologií, možná budou čipy větší."

Momentálně největší problémy jsou se slabými bateriemi a také s chlazením takových procesorů, a tak se hledají alternativy k čipům založeným na křemíkové technologii.

V rozhovoru Moore říká, že si článek přečetl před časem znovu a byl sám překvapen, že i když předpovídal, že budou existovat domácí počítače, netušil, jak moc se rozšíří. Na nápad na domácí počítače navíc on sám zapomněl, jeden mladý technik v továrně mu myšlenku připomněl - ptal se samozřejmě, k čemu by to bylo dobré, a technik tenkrát nemohl přijít na nic jiného, než že by si žena v domácnosti mohla do počítače zapisovat recepty. Nakonec tu máme krom osobních počítačů spoustu dalších domácích pomocníků: herní konzole, mobilní telefony, digitální přehrávače.

Mimochodem časopis Electronics magazine, ve kterém Moorův zákon poprvé vyšel, se nedá najít. Podívejte se, jestli ho náhodou nemáte doma, Intel za něj nabízí 10 tisíc dolarů.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas