Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Lidé, zpomalte!

Marek Kuchařík  27.7.2005
Lidé, zpomalte!
Lidé, zpomalte!  

Na technologické konferenci TED (Technology, Entertainment and Design) v Oxfordu zazněly dva příspěvky s jasným poselstvím: zvykněte si na používání tlačítka "vypnout" a s rozumem užívejte možností výběru, který nám současný svět nabízí. Konference je setkáním vědců a novinářů a věnuje se úvahám o budoucnosti lidstva. 

Žijeme ve světě, který si zvykl na okamžité uspokojování potřeb. Internetová seznamka nabízí "on-line rande" a po něm si zajdeme na rychlokurs jógy. "Nekonečný výběr požitků nám ale v důsledku nepřináší větší pocit uspokojení, ale naopak menší." Pro svět, který vnímá bezbřehé informační zdroje a obrovský výběr zboží v internetových obchodech jako samozřejmé, je tato myšlenka téměř kacířská. Vyslovil ji novinář Carl Honoré, autor knihy Chvála pomalosti.

Lidé často poukazují na to, že "kultura v poklusu" je důsledkem urbanizace, konzumu a globalizace. Spěch však tkví hlouběji v jejích základech. "Čas je v naší společnosti jedním z přírodních zdrojů, všechny naše činnosti jsme proměnili v závod, který končí v cílové pásce. Té ovšem nikdy nedosáhneme. Ještě před ní totiž začne závod další."

Odpor proti tomuto trendu existuje. Mnoho lidí zjistilo, že když bude jíst pomaleji, nají se lépe, že když bude pracovat pomaleji, bude ve výsledku pracovat pečlivěji a lépe. Existují země, kde je tempo dopravy pomalejší, lidé jsou na něj zvyklí. A vždy se na místo určení dostanou.

Technologie z nás měly udělat výkonnější pracovníky. Jenže proud informací naši souvislou práci neustále přerušuje. Podle výzkumů záplava e-mailů dlouhodobě vede k takové nesoustředěnosti, že se u kancelářských zaměstnanců podepisuje i na snížení průměrného IQ o 10 bodů. Jedno z oddělení softwarové firmy Veritas vyhlásilo pátek "dnem bez e-mailů". A krátce nato se zjistilo, že produktivita oddělení v posledním dni v týdnu vzrostla. Pan Honoré řekl publiku, tvořenému z valné části lidmi, kteří mají po kapsách hned několik elektronických hraček, že je třeba znovuobjevit tlačítko "vypnout".

V tomto tématu pokračoval badatel Barry Schwartz, autor knihy Paradox výběru. Věnoval se zažitému názoru, že pokud chceme posilovat svobodu a prosperitu, musíme zvětšovat výběr. Je to tak zažitý předpoklad, že se nad jeho obsahem už nikdo nezamýšlí.

"V místním supermarketu mám na výběr 175 druhů salátových dressingů, 40 druhů zubních past, 75 příchutí čajů, 230 druhů polévek a 285 druhů sušenek," řekl a pokračoval: "Možnost výběru je jistě dobrá věc, ale v současné západní blahobytné společnosti musí lidé čelit výběru ohromujícímu, který vede až k ochromení vůle." Jako příklad uvedl své studenty, kteří v některých případech raději zůstávají na špatných pracovních místech, než aby podstoupili volbu jiné profesní dráhy, která by mohla být chybná.

Čím více možností doprovází každé rozhodnutí, tím vyšší je šance, že tohoto rozhodnutí budeme litovat. Nespočet možností zvyšuje očekávání, a tím také posiluje zklamání z neúspěchu. Lítost ze špatného rozhodnutí (nebo z toho, co se jako špatné rozhodnutí obecně vnímá) vede k sebeklamům, depresím a v krajních případech až k sebevraždě. Se stinnou stránkou svobody a možností výběru se neumíme vyrovnat.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas