Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Problém žen užívajících antikoncepci v podobě pilulek

Vratislav Schreiber  15.11.2005
pilulky
pilulky  

Jádro problému je v morálním postoji některých církví, ale také prezidenta George Bushe k antikoncepci. Prezident Bush propaguje strategii označovanou třemi písmeny: AFC. To A je abstinence - pohlavní zdrženlivost, F - fidelity, věrnost v manželství, tedy styk jen s jednou ženou. A teprve pak přichází C - čili kondom. Když se americká žena užívající perorální antikoncepci vydá na cesty a pilulky si doma zapomene, obrátí se pochopitelně na lékárníka, aby jí je prodal. Ten však může být přívržencem Bushovy strategie AFC a místo prodeje pilulek ji poučí o správném morálním chování. A co si pak žena má počít? Nebo v případě, že si pilulky, ačkoli je s sebou má, zapomene užít? 

Konkrétní rady britských lékařů, autorů toho článku v časopisu The Lancet, znějí: V následující dny mít pohlavní styk jen s kondomem a co nejdříve užívání pilulek obnovit. Když pak dojde k nechráněnému styku, vzít si pilulku zvanou "ráno po", morning after pill, která zabrání početí. Za rizikové co do otěhotnění se považuje vynechání pilulek po tři dny a více.

Někteří hyperetiční lékárnici i tyto pilulky odmítají prodávat. Z etického hlediska to považují za zabití plodu, i když v té časné době podle názorů biologů ještě o žádný plod nejde - jen o shluk buněk.

Někteří lidé ovšem i tento shluk buněk z morálního pohledu za plod považují a vyhnání tohoto plodu považují za zabití lidského tvora.

V tomto smyslu je ovšem nepřerušení perorální antikoncepce přece jen etičtější.

Schreiber: O užití těchto novodobých léků, které dokáží početí zabránit, například Mifepristonu, se také vedou polemiky. Jak je jednou v děloze něco, co vzniklo spojením ženina vajíčka a mužovy spermie, už to má být lidská bytost.

Všichni se ale jistě shodneme na tom, že nesmírně závažný problém je v nelegálních potratech u tzv. andělíčkářek, které jsme kdysi měli také u nás. Ročně na světě umírají desetitisíce žen na následky ilegálního potratu. Takže podle mého názoru v takovém případě ten hypotetický lékárník může způsobit ještě větší zlo.

A co by s tím měla společnost udělat? Nezbývá než vypracovat a dodržovat přiměřené zákony. V Texasu byli dokonce potrestání tři lékárníci za to, že ženě, která byla znásilněna, odmítli vydat pilulky "ráno po". Došlo k tomu v březnu 2004 a lékárníci argumentovali náboženskými a morálními zábranami. Protože však ohrozili osud znásilněné ženy, byli vyhozeni z práce. Jiný lékárník sice pilulky vydal, ale pokáral ženu za morální nezřízenost.

Ale pilulkami se nevyčerpávají etické problémy lékárníků. Zvláštní situace je například ve Švédsku. Je to poslední evropská země, kde má stát monopol na lékárny. Neexistuje tam žádná soukromá lékárna. Výsledkem jsou vysoké ceny léků a potíže, třeba když sháníte pilulku na bolení hlavy. Mají tam jednu lékárnu na deset tisíc obyvatel. Ceny jsou vysoké. Žádné léky se nesmějí prodávat mimo lékárny, ani v obchodech se "zdravou potravou". Nyní Evropský soud prohlásil tento státní monopol za protiprávní a čeká se, co bude. Nepůsobí tu žádná lobby soukromých lékárníků, za ilegální prodej léků hrozí dvouleté vězení a ani restaurace, v nichž je nyní zákonem kouření zakázáno, nesmějí prodávat náhražky cigaret - žvýkačku, náplasti. Švédská vláda vydala úřední prohlášení, že by tím porušovaly zákon.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas