Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Podívejte se na oblohu

Ing. Pavel Příhoda  23.11.2005
Jasně zářící hvězdy
Jasně zářící hvězdy  

Venuše je na konci roku viditelná o něco lépe, takže ji uvidíme na jihozápadě až do tmy, než zmizí pod obzorem. Skoro celou noc svítí Mars. Večer je na východě, před půlnocí na jihu a ráno zapadá. Po Měsíci je Mars nejjasnějším tělesem noční oblohy. Nápadná je načervenalá barva Marsu, pro kterou ve starověku ztělesňovala planeta boha války. I když je stále ještě blízko Země, v dalekohledu ho uvidíte jen jako chvějivý kotouček. 

Ve větším přístroji spatříme v horní části planety ubývající malou polární čepičku. Je to jižní polární čepička - nezapomínejme totiž, že obvyklý astronomický dalekohled obrací a jih je tedy nahoře - a v místním létě ubývá čepička v teple, které přinášejí paprsky Slunce. Kolem dolního okraje kotoučku uvidíme bělavou mlhu a jinovatku severní polární oblasti, která má zimu a je od Slunce odvrácena. Mezi oběma polárními končinami uvidíme několik temnějších skvrn. Na povrchu Marsu právě probíhá velká prašná bouře, která má oranžovou barvu.

Před půlnocí vychází planeta Saturn. Viditelný je jako dosti jasná hvězda v souhvězdí Raka. Krátce po půlnoci už v plné kráse svítí na jihu všechna zimní souhvězdí s bohatým přídělem hvězd.

Pokud budeme mít dost trpělivosti a počkáme 29. listopadu až do svítání, nebo jako skřivánci tak brzy ráno vstaneme, podívejme se k jihovýchodnímu obzoru. Před sedmou hodinou tam uvidíme úzký srpeček Měsíce, který se blíží novu. Takovému Měsíci říkáme starý Měsíc. Těsně nad ním možná uvidíte planetu Jupiter, která se před několika dny poprvé vynořila na ranní obloze. V té oblasti sice svítí i Merkur, ale na něho si raději počkáme až do prosince, kdy bude lépe viditelný.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas