Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Bolest mužů a žen je jiná

MUDr. Richard Rokyta  25.11.2005
žena
žena  

Bolest nás dovede potrápit. Ale není pro všechny stejná. Například pro děti je horší než pro dospělé. A jak se liší bolest u mužů a u žen? Věda prý dochází stále víc k tomu, že rozdíly mezi oběma pohlavími, rozdíl mezi ženami a muži, je výrazně menší, než jsme si dosud mysleli. 

To je skutečně pravda, protože největší rozdíl ve vnímání bolesti je rozdíl individuální. Ten přehlušuje všechny ostatní rozdíly, včetně rozdílu mezi muži a ženami. Přesto existují některé rozdíly ve vnímání bolesti. Obecně platí, že ženy mají nižší práh bolesti. To znamená, že vnímají více bolest, více ji cítí, nebo ji cítí dříve. A to vyplývá zřejmě z jejich biologické podstaty, protože ony byly určeny k něčemu jinému než k lovu a boji, takže bolest mohly pociťovat více. To je jenom spekulace. Ale z druhé strany je druhá taková doktrína, že ženy se s bolestí lépe vyrovnávají. Ta ovšem není úplně pravdivá a zdaleka není stoprocentní.

Když vezmeme velké statistiky, tak víme, že ženy, které trpí chronickou bolestí, ji naopak snášejí velmi špatně a často u nich přechází až do depresivních stavů.

Častěji asi používají i léky, bohužel zejména takové, které si berou na doporučení svých kamarádek, sousedek, místo toho, aby se poradily s lékařem. Vždycky je potřeba individuálně posoudit, o jakou bolest jde. Neexistuje obecný lék na bolest a ženy by měly tu bolest léčit adekvátně, protože jsou daleko psychologicky náchylnější, a jsou tedy citlivější, a k tomu je nutno individuálně přihlížet.

Bolest je obecný jev. Takové bolesti, které by byly specifické pro muže a pro ženy, neexistují. Kromě porodních bolestí. Vyskytují se bolesti v orgánech, které druhé pohlaví nemá. Stejně tak třeba bolest obalu varlete je určena jenom pro jedno pohlaví a podobně. Ale jinak obecné mechanismy bolesti jsou stejné. Ženy například mají některá další onemocnění, která velice výrazně ovlivňují bolest. Je to u mladých žen a dívek mentální anorexie, při které se snižuje práh bolesti, stejně tak při bulimii.

Dnes ještě neumíme dost dobře vysvětlit, proč tomu tak je, ale pravděpodobně je to proto, že u těchto žen je vysoký stupeň stresu a existuje fenomén, kterému říkáme stresová analgezie. To všichni dobře známe z historie, ale i ze současnosti, že třeba v zápalu boje nebo i třeba sportovního utkání lidé daleko více snášejí bolest, která se teprve po skončení aktu u nich naplno projeví. Víme, že vojáci třeba měli ustřelenou končetinu a klidně třeba dojeli na koni ještě kus a teprve pak je to začalo bolet. Nebo fotbalista dohraje zápas se zlomenou kůstkou, a bolest pocítí výrazněji až po zápase. To je proto, že se vyplavují stresové hormony, které snižují bolest. A právě tomu se říká stresová analgezie neboli necitlivost k bolesti při stresu.

A co se tedy děje v mozku? Zdálo by se, že mozek máme stejný, muži i ženy. Mozek ale stejný určitě nemáme. V mnoha ohledech se liší. Co se týče přenosu bolesti, tak struktury, které jsou aktivovány při vnímání bolesti, jsou stejné, ale my víme, že obě hemisféry jsou lépe spojeny u žen. Část mozku, která spojuje hemisféry, je asi o 30 procent větší u žen než u mužů. Proto je přenos rychlejší. A to může být také u bolesti. Proto je zřejmě vnímání bolesti větší. Ale ženy mají některé mechanismy, které zase bolesti brání. Zmínili jsme porod. Před porodem a při něm se zvyšuje hladina endogenních opioidů, zejména betaendorfinů, a to vlastně ženu trošku ochraňuje před nastupující bolestí. Dokonce víme, že hladina endorfinů se mění i během menstruačního cyklu. Velmi zajímavou otázkou jsou estrogeny, které se ve zvýšené míře studovaly právě u bolesti. Tam ale není názor jednoznačný. Asi 80 procent všech vědeckých publikací, kterých se to týká, říká, že estrogeny bolest zvyšují a její vnímání rovněž, zatímco 20 procent naopak říká, že estrogeny vnímání bolesti snižují. Čili je to relativně složitý fenomén.

V každém případě lékař, než začne léčit, se musí pečlivě podívat, zda před ním je pacient, nebo pacientka. To je velmi důležité. A musí také vzít v úvahu jeho/její psychické a sociální zázemí. Poněvadž ženy daleko víc reagují na psychické podněty, jsou citlivější, a také daleko více vnímají sociální faktory.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas