Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

O nejhlubších kořenech moudrosti

František Koukolík  14.12.2005
René Descartes - Autor:Internet
René Descartes
Autor:   Internet   

Zaměříme se jen na jednu stránku moudrosti, tu, které se říká poznávací, neboli kognitivní. Sociální, historickou, etickou, existenciální i filosofickou stránku moudrosti vynecháme. Psycholog Robert Sternberg, jenž se moudrostí zabýval, poznamenal, že pravděpodobně nikdo z nás není natolik moudrý, aby moudrost pochopil v celém rozsahu. Co je tedy poznávací složka moudrosti? 

Představte si, že se něco učíte. Cokoli. Postupně se stáváte stále lepším odborníkem. Vaše okolí i lidi, kteří nejsou odborníci, si vás začnou vážit. Stanete se mistrem svého oboru. Všichni vědí, že jste kompetentní. Kdybychom si mistrovství představovali jako křivku, směřující přes kompetentnost, dostaneme se za kompetencí do oblasti, které se dá říci poznávací stránka moudrosti. Je to něco podobného, jako můžeme považovat talent, velmi vysoký talent, krajně vysoký talent ...; křivka pokračuje za krajně vysoký talent do oblasti, které se říká genialita.

Chce to blíž objasnit. Existují talentovaní kováři, řezbáři, zedníci, chirurgové, právníci. A jsou moudří proto, že jsou talentovaní? Připočtěme k tomu desítky let, pravděpodobně celý život zkušeností včetně omylů a zjistíme, že snad v každém oboru lidé považují někoho staršího, vyzrálého, za natolik zkušeného, že je pro ně moudrý. Mám pocit, že být moudrý jen tak ze čtení knih nejde. Moudrost vyžaduje celoživotní ohmatávání světa a sem tam spálené prsty. Zajímavé je, že si dodnes většina lidí oprávněně myslí, že moudrost bývá spjata spíše se stářím. Většina lidí si také myslí, že stárnutí je spojeno s chátráním duševních funkcí.

Ale ty nejhlubší kořeny moudrosti jsou v evoluci, neboli biologickém vývoji živočichů i lidí.

Přidržíme-li se definice poznávací stránky moudrosti coby vrcholu kompetence, expertní zkušenosti, pak známe moudrého koně, babočku, straku, krokodýla nebo žížalu. Každý živočišný druh má tu svou.

Zevní svět se projevuje proměnami miliard nejrozmanitějších fyzikálních informací. Třeba úsvit, poledne, soumrak a noc lze chápat jako proměny světelného toku, množství a vlnových délek fotonů. Proměny zvuků kolem nás jsou proměnami zvukového vlnění. Proměny chutí a pachů jsou proměnami chemického složení prostředí.

Nejjednodušší informaci, například černá - bílá, světlo - tma, můžeme chápat jako 0 - 1, čili jeden bit. Složité informace obsahují miliardy a biliony bitů. Živočichové i rostliny si v průběhu vývoje vytvořili nástroje, které jim umožňují složité informace jednak vnímat, u živočichů jsou to jednotlivé smyslové systémy, a jednak je poznávat. U živočichů je schopnost poznávat některé složité informační komplexy do jejich nervových soustav zakódována, a to dědičností. Zbytek se musí naučit poté, co přijdou na svět.

Jde o moudrost, která patří celé vývojové větvi živočichů. Příkladem je vrozený strach z hadů, máme ho společný s opicemi. Malé opice se hadů nebojí, dokud nespatřily úlekovou reakci svých matek.

My lidé jsme sice živočichové, ale od všech ostatních živočišných druhů se podstatně odlišujeme celou řadou vlastností. Jsme sociální primáti s kulturou, máme jazyk. Jinak řečeno - složité informační komplexy umíme ukládat a přenášet od jednoho k druhému a z generace do generace. To, co bylo před jednou dvěma generacemi poznáním úzké skupiny vědců, se dnes ve zjednodušené podobě učí školní děti. Každý člen společnosti se tedy aspoň teoreticky může nějakým způsobem podílet na kolektivní expertní zkušenosti, na poznávací stránce tisíce let staré moudrosti.

Nikdo z nás nemusí objevovat svět znovu, objevovat objevené.

Dejme tomu, že jádrem poznávací stránky moudrosti je umění propojit staré s novým, užít staré informační komplexy a nástroje jejich poznávání na nové, dosud neznámé problémy.

Ale má to háček. Tímhle způsobem se dá užít expertní zkušenost z minulosti na ty nové problémy, které minulá zkušenost vyřešit dokáže. Svízel začne ve chvíli, kdy je vyřešit nedokáže. V tom okamžiku se moudrost může proměnit ve svou rodnou sestru, krystalicky čistou hloupost, stupiditu. Zejména v tom případě, jde-li o minulou moudrost podepřenou mocensky. Důsledkem bývá nějaký druh katastrofy, kterou však sdělovací prostředky prohlásí za další úspěch nebo vítězství tak účinně, že tomu uvěří i její oběti. Stačí sledovat denní tisk.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas