Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Procházka oblohou (prosinec)

Frederik Velinský  24.12.2005
Hvězdná obloha - Autor:observatory.cz
Hvězdná obloha
Autor:   observatory.cz   

Paní Zima (ta astronomická) ovládla roční období přesně 21. prosince v 19 hodin 34 minut a 44 sekund. Slunce vstoupilo do znamení Kozoroha a začal zimní slunovrat, prapočátek všech legend i nadcházejících svátků. Co nám v těchto dnech nabídne večerní a noční obloha? 

Je možná nejhezčí z celého roku. Je totiž tmavší než jindy a najdeme na ní celou řadu pěkných souhvězdí. V plné kráse se nám představuje především Orion, který znali lidé už před šesti tisíci lety v kolébce civilizací v Mezopotámii. Tamní kmeny mu říkaly důvěrně "Uru-anna" - Světlo oblohy. Z toho pak později vzniklo jméno Orion. V tomto souhvězdí nás nahoře zaujme červená hvězda Betelgeuze a dole modrý obr Rigel. Uprostřed je známý Orionův pás a kousek pod ním krásná mlhovina M 43. Prodloužíme-li pás na obě strany, najdeme v jednom směru hvězdu Aldebaran v souhvězdí Býka a v opačném směru nalevo nejjasnější hvězdu naší oblohy - Síria. Orientaci na zimní obloze nám usnadní šestiúhelník, v jehož středu je Betelgeuze a na vrcholech pak Rigel, Aldebaran, Capella ve Vozkovi, Castor s Polluxem v Blížencích a Prokyon a Sírius ve Velkém a Malém psu.
Pojďme ale k planetám. Merkur máme na ranní obloze nízko nad jihovýchodním obzorem. Jako Večernici spatříme u jihozápadu Venuši, která 9. prosince dosáhne největší jasnosti. Načervenalý Mars je na obloze po většinu noci a zapadá k ránu. Největší planeta naší soustavy Jupiter je na ranní obloze, zatímco druhý obr Saturn vychází večer a je na obloze téměř celou noc. Na večerní obloze spatříme též Uran a Neptun, ovšem jen za pomoci dalekohledů.
Z úkazů se můžeme těšit na přiblížení Marsu a Měsíce 11. prosince. O den později v sedm hodin ráno nastává jejich konjunkce se zákrytem, který ovšem u nás není viditelný. Viditelná by zato měla být konjunkce Měsíce s hvězdou Aldebaran 14. prosince; hvězda bude asi 9 úhlových minut jižně od našeho souputníka. Další zajímavá konjunkce nás čeká 18. prosince - Měsíc s Polluxem budou od sebe jen něco přes 2 stupně, podobně jako 21. prosince Měsíc s Regulem.
A na závěr jako obvykle měsíční fáze. 8. prosince bude Měsíc v první čtvrti, 15. prosince v úplňku, 23. prosince v poslední čtvrti a na Silvestra, tedy v poslední den starého roku, Měsíc neuvidíme. Roli v tom u některých pozorovatelů může sehrát alkohol, hlavním důvodem je ale měsíční nov. Příjemnou podívanou, hezké svátky a dobré vykročení do nového roku!

Miroslav Zimmer


Planetárium
Sever

Čas vysílání: neděle 09:05 Délka pořadu: 55 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas