Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Placebo má budoucnost

MUDr. Richard Rokyta  29.12.2005
tabletky
tabletky  

Bolest a placebo je čím dál více seriózní medicínský problém, ač se používá už od starověku. Termín placebo vymysleli mniši, kteří podávali utišující prostředky, nebo prováděli některé další léčebné kroky. Je to začáteční slovo modlitby, kterou se při tom modlili. Říkalo se placebo domine in regione vivorum neboli před Hospodinem naleznu zalíbení v zemi živých. To znamenalo, že se používaly takové prostředky, které pomáhaly člověku, i když to vlastně bylo spojené s určitým zaříkáváním. Čili byl to už tehdy jistý druh psychoterapie. 

Oni si mysleli, že to pomáhá. Nad rozdělením, jestli to lék je nebo není, tolik neuvažovali. Spíše je zaujalo to, že to svým způsobem pomáhalo, a proto to opakovali.

Co je to vlastně placebo? Placebo je efekt při podávání nějaké látky, nebo bez jejího podávání, který zlepšuje stav pacienta. Mluvíme o bolesti, čili potlačuje bolest. Je to na rozdíl od nocebo, od slova nocere, to znamená škodit, kdy podávání nějakého prostředku nebo užití nějaké metody spíš pacientův stav zhoršuje. Placebo jej zlepšuje.

Lék to určitě není, i když doprovází účinek některých léků. Ale spíše placebo obecně aktivuje některé mechanismy, které potom účinky léků potencují. Z hlediska dnešní medicíny víme, že efekt placeba působí při mnoha onemocněních, ale také při bolesti, a to dokonce někdy velmi významně. Třeba u bolesti zubů je to až 40 procentní účinek. A působí tak, že aktivuje naše vnitřní mechanismy, především endogenní opioidy, které se produkují v některých mozkových strukturách, a ty se při efektu placeba zvyšují. Ty se zvyšují při každé psychoterapii, dokonce se zvyšují i při tělesném pohybu, ale placebo efekt je založený právě na tom, že člověk věří tomu, že to, co se mu podává, nebo metoda, která se užívá, mu určitě pomůže.

Je to k nevíře, že tak účinně pomáhá bojovat proti bolesti zubů, ale je to tak. Všichni to známe z vlastní zkušenosti, když nás strašně bolí zub a jdeme zubaři, tak nás to pořád bolí, ale pak přijdeme k zubaři a ten strach z toho zákroku převýší tu vlastní bolest, což je právě účinek těch endogenních opioidů, které se uvolňují, ale uvolňují se jenom krátkodobě. Takže zase když z té ordinace bez ošetření vyjdeme, tak nás ten zub začne bolet znova.

Placebo působí tak, že pomáhá účinku i některých známých léků, například morfia. Profesor Carlo Benedetti z Turína udělal pokus, kdy podával morfium. Když ho dal v infuzi a pacientovi neřekl, že mu podává morfium, že je to lék proti bolesti, tak ten pacient měl určitou úlevu od bolesti. Když ale přišla mladá sestřička s mladým panem doktorem a řekli mu: teď vám dáme lék, který vám od té bolesti pomůže, tak efekt byl až dvojnásobně vyšší. Protože právě se aktivovaly vnitřní mechanismy, endogenní opioidy, které se nazývají především betaendorfiny, které se produkují v našem mozku, respektive mozkovém kmeni především, a ty se zapojily do činnosti. Ale jejich vyplavení netrvá dlouho.

Jenomže placebem si nemůžeme trvale ulevit. My si ulevíme na chvilku. Tím se liší placebo efekt od efektu léků, které jsou dlouhodobé. Například u chronické bolesti nám to vůbec nepomůže nebo pomůže jenom na chvilku. Takže placebo nám pomáhá na chvilku a tím někteří, teď se nechci dotknout léčitelů, ale léčitelé hodně používají placebo efektu, psychoterapii atd. Psychoterapie je hodně založena na placebo efektu. Ale je to, znovu opakuji, krátkodobý efekt. Je zajímavé, že placebo efekt se uplatní i u takových metod, jako je stimulace některých mozkových struktur proti bolesti. Když se řeklo pacientům, že stimulace určité mozkové struktury jim uleví od bolesti, tak ten efekt byl daleko lepší. Nefungovalo to ovšem, když se stimulovaly ty struktury, které s bolestí nemají nic společného.

Placebo není jen minulostí a přítomností, ale je důležité i pro budoucnost v medicíně. S efektem placeba musíme počítat. My dnes víme, že například psychoterapie je důležitou součástí veškeré léčby bolesti, ale musíme zároveň vědět, že je to pouze náš pomocník při krátkodobém odstraňování bolesti nebo jiných potížích. Nelze to v žádném případě používat trvale třeba u chronických bolestí nebo jiných nádorových bolestí, protože tím tu bolest prostě neodstraníme.

Placebo a jeho vliv tedy se bude i dále zkoumat. Zejména se zkoumá to, jak jej trochu prodloužit, jestli to půjde stimulací nějakých jiných struktur nebo povzbuzováním mozkových struktur, které endogenní opioidy, především betaendorfiny, podporují a podobně. V tomto směru jsou výzkumy stále v chodu.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas