Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Na Silvestra si musíme posunout hodinky

Jiří Grygar  31.12.2005
hodinky
hodinky  

Ano, i když jde o zanedbatelnou hodnotu, přece jenom to měřitelné je i při přesnosti dnešních náramkových digitálních hodinek. O půlnoci z 31. prosince roku 2005 na 1. leden roku 2006 se přidá pomyslně do časového znamení půlnočního jedna tečka navíc, to znamená jedna tzv. přestupná sekunda. Důvodem, proč se to musí udělat, je, že dnes existují v podstatě dva způsoby měření času. Jeden způsob je ten klasický, to znamená, díváme se na Slunce, zjišťujeme, kdy je Slunce nejvýše na nebi, a totéž změříme i následující den a ten interval nazýváme 1 sluneční den. Ten se rozdělí na 24 hodin a každá hodina na sekundy a tak dále. To už je celkem primitivní záležitost. Tím se nelišíme od antických astronomů. 

Ale problém je v tom, že fyzika od té doby nesmírně pokročila. Ukázalo se, že ta definice jedné sekundy založená na slunečním čase, je problematická z toho důvodu, že se tam vlastně odráží rychlost otáčení naší Země. Dobře ale víme, že takhle vzniká den tím, že se Země točí kolem své osy, a bohužel, nebo bohudík, zeměkoule se netočí kolem své osy rovnoměrně. Na to přišli fyzikové právě při přesných měřeních pomocí nových metod, nových hodin, někdy počátkem 20. století, a ta přesnost určení se postupně zvyšovala. Dnes už víme, že průměrná délka dne se prodlužuje asi o dvě desetiny milisekundy za sto let. To se může zdát jako naprosto zanedbatelné číslo, milisekunda je přece tisícina sekundy, ale problém je v tom, že tyto zlomky se sčítají. To znamená, že během relativně krátké doby se rozcházejí hodiny, které jsou řízeny Sluncem nebo přesněji řečeno otáčením Země, a hodiny, které jsou řízeny atomovými hodinami. To se musí nějakým způsobem napravit a napravuje se to právě vkládáním přestupných sekund vždycky na přelomu roku.

A ten čas nadejde právě 31. prosince. Ona je to spíše dohoda. To znamená, že rozdíl se zvyšuje plynule a pro jednoduchost se to dělá tehdy, když rozdíl je větší než 0,7 sekundy. Aby to bylo srovnáno do hranice jedné sekundy. Problém je v tom, že zatím se rychlost Země zpomalovala rovnoměrně, takže prakticky každým rokem bylo potřeba přidat přestupnou sekundu až do roku 1999. Pak se však zpomalování rotace Země zastavilo, čili Země se točí stále stejně rychle. Z toho důvodu teď už od roku 1999 až do letoška nebylo potřeba přidávat žádnou přestupnou sekundu. Čili toto je novinka. Ani fyzikům, ani astronomům se vkládání přestupných sekund příliš nelíbí. Jsou s tím totiž dlouhodobě různé komplikace. A tak se uvažuje, že se fyzikové a astronomové pokusí najít nějakou novou, lepší, přesnější definici sekundy, čili je možné, že tady tato kuriozita skončí někdy na konci roku 2007 a pak už budeme mít jenom jednu rovnoměrnou časovou stupnici.

Takže na Silvestra musíme být tentokrát velice pečliví, až budeme své hodinky posunovat o tu vteřinu, a myslím, že to je právě ta pravá chvíle, kdy se to dobře dělá.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas