Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Noční obloha nad námi v lednu

Pavel Příhoda  7.1.2006
Jasně zářící hvězdy
Jasně zářící hvězdy  

V letošním roce stojí za to všímat si nezvyklých, extrémních poloh Měsíce. Hned 13. ledna o půlnoci bude Měsíc vrcholit výš než Slunce za letního slunovratu. A planety? Venuši možná ještě uvidíme večer na jihozápadě, 14. ledna projde u Slunce a už kolem 20. ledna ji spatříme ráno na jihovýchodě jako jitřenku, kde bude zpestřovat naše jitra až do září. 

Planeta Mars červenavě svítí v souhvězdí Berana a je viditelná od večera do 2 hodin po půlnoci. V souhvězdí Raka září celou noc Saturn, vychází tedy večer, vrcholí o půlnoci a zapadá ráno. Na ranní obloze u jihovýchodu na sebe upozorní Jupiter, který je v souhvězdí Vah. Je zajímavé, že v lednu najdeme každou z planet v jiné části oblohy, kde si udržuje odstup od ostatních.

Lednové noci jsou dlouhé, proto uvidíme většinu hvězdného nebe. Večer hned po setmění ještě spatříme letní trojúhelník, kde jsou hvězdy Vega, Deneb a Altair. V tu dobu se oblohou klene Mléčná dráha jako vesmírný mostní oblouk mezi západem a východem. Pod její klenbou spatříme nepříliš nápadný hvězdný čtyřúhelník, tzv. Pegasův čtverec. Kolem 22. hodiny už vystoupí nad jih jasné zimní hvězdy: nejnápadnější je souhvězdí Oriona a vlevo dole pod ním Sírius v souhvězdí Velkého psa.

Nejjasnější hvězdy zimního nebe se spojují do ohromného mnohoúhelníku. Nejvýše v něm září Kapella, která je blízko nadhlavníku. Vlevo dole od Kapelly je Kastor s Poluxem, ještě níž Prokyon, nejníž je nejjasnější Sírius. Vpravo nahoře od Síria svítí Rigel, pak Aldebaran. A to už jsme zase zpátky u Kapelly. Po půlnoci se vynoří dokonce souhvězdí jarní, třeba Lev s jasnou hvězdou Regulus a později Panna a její nejjasnější hvězda Spica.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas