Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Místo zachránců vrazi duší

Vratislav Schreiber  18.1.2006
Jack Nicholson
Jack Nicholson  

V detektivce od profesora medicíny a farmakologa Jiřího Štefla nějaký lékař vyhledával lidi smutné, depresivní a nešťastné a prováděl na nich operaci, ve které chirurgicky izoloval část mozku od jeho zbytku a - lidé byli sice klidní, apatičtí, bylo jim všechno jedno, ale už netrpěli. Pak vstoupil do našeho života film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. 

Film, který vycházel z románu Kena Keseyho, dokazoval, jak je takovýto zásah problematický, neetický. Portugalský "vynálezce" této léčebné metody, takzvané prefrontální lobotomie, neurolog Egas Moniz přitom dostal za její zavedení do léčby duševních onemocnění v roce 1949 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Ale nejen z Formanova filmu, ale i z článků ve sdělovacích prostředcích už víme, že lobotomie do současné medicíny nepatří. Považuje se za medicínské barbarství; dokonce dcera jedné takto "léčené" pacientky organizuje petici za dodatečné odvolání předmětné Nobelovy ceny.

Jak k tomu mohlo dojít - nejdříve Nobelova cena a pak naprosté zavržení? Jádro věci je v tom, že v třicátých letech minulého století nebyly lékařům k dispozici potřebné léky - antidepresiva, ani zklidňující psychofarmaka, a tak se lobotomie prováděla, zejména ve Spojených státech, masově, a to především ve státních nemocnicích, kde se léčili chudí duševně nemocní. Zklidnili se, byli po operaci snáze zvládnutelní. Další neurochirurgové pak navrhli modifikace Monizovy lobotomie, dokonce ji jedna skupina prováděla přes očnici.

V té době tedy nemocným zčásti pomohli, zklidnili je. Operaci prováděli u depresí, schizofrenie a jiných duševních poruch. Lobotomie byla dokonce provedena i u sestry budoucího amerického prezidenta Kennedyho, která byla od dětství mentálně retardovaná. Její mentální zaostalost - porucha myšlení - byla však mírná a po operaci se výrazně zhoršila. Ostatně vzpomeňme si na Formanův film - ti, co byli operováni (někteří s donucením), se stali ztrnulí, apatičtí a tupí; lékařsky se tomu říká katatonie.

Patrně tehdy neexistovali lékaři, kteří by proti této metodě protestovali. Jak líčí doktor Lerner, lobotomie se ještě v padesátých letech dvacátého století obecně považovala skutečně za rozumné řešení těžkých duševních poruch. Pak se ale začaly hromadit tragické výsledky této operace. Lékaři, kteří lobotomii prováděli, byli přirovnáváni k nacistickému doktoru Mengelemu. A tak byla posléze zcela opuštěna. Ztráta osobnosti, apatie a rovněž občasná úmrtí tuto metodu zcela znemožnily.

Medicína postupně získávala nové léky, začala být k dispozici účinná antidepresiva a zklidňující psychofarmaka. Léky tohoto typu se používají dodnes. A tak nakonec vymizely takové hrůzy, jako když jeden neurochirurg provedl lobotomii v pokoji motelu a vzrušeného, neklidného a nebezpečného pacienta přitom drželi policisté. Traduje se ještě víc podobných příhod a obecně se dnes lobotomie považuje spíše za skvrnu na pověsti medicíny.

Z toho lze vyvodit poučení, že lékaři bez zábran mohou mít tendenci provádět radikální výkony, které mají jen pochybnou cenu, a je proto nezbytné, aby vše, co se nemocným poskytuje, bylo pod kontrolou celé lékařské komunity. Ale kdo ví, zda by ji naše etické komise, které veškerou novou léčbu schvalují, za podmínek v roce 1930 přece jen nepovolily - vždyť některým nemocným té doby přece jen trochu pomohla.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas