Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Čarodějnictví a luciferismus

Ivo Budil  04.07.2002
Somboly - Autor:Internet
Somboly
Autor:   Internet   

Čarodějnictví a luciferismus jako inspirace sekt je sice málo rozvinuto, avšak lidé, kteří se tímto jevem zabývají, zaznamenávají nedávný vzestup "černé magie". Skupiny satanistů se objevují všude, jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Nebezpečí s nimi spojené vyplývá z nadpřirozených schopností, které si připisují, a to v duchu starého dobrého mýtu o Faustovi. Vzhledem k morbidnímu charakteru jejich rituálů a systematickému používání zakázaných předmětů jsou tyto sekty odříznuty od normálního světa ještě hlouběji než jiné skupiny. 

Znepokojující je fakt, že satanisté praktikují přinášení obětí, a to jak zvířecích, tak lidských. I když zákon a různá tabu nedovolují spáchání zločinu, nekontrolované násilí, které páchá guru, někdy sektu přivede k vražednému šílenství. Tak tomu bylo v případě Charlese Mansona, vraha Sharon Tateové.

Sekty se pravděpodobně zrodily zároveň s politikou. Zasvěcující obřady sloužily často jako záminka k potvrzení věrnosti či oddanosti určité věci. Politický vliv se nevyhne žádnému z rychle se rozvíjejících sektářských hnutí. Někdy je jejich tajným motorem. Dnes jsou nejčastěji zabarvené árijstvím, elitářstvím, rasismem nebo dokonce eugenikou. Často se to skrývá za zdánlivě chvályhodnými úmysly: zachránit planetu, učinit přítrž válkám, posílit rovnost všech lidí.

V Japonsku uplatňovala sekta Sóka gakkai svůj vliv přes politickou stranu Komeito. Sekta byla založena po druhé světové válce jako filozofická větev neortodoxního buddhistického hnutí Ničiren Ťóšú. Sekta Sóka gakkai představuje v současné době se svými deseti miliony členů kolem deseti procent japonských voličů.

Jiným příkladem spiknutí politiky a sekt je Církev sjednocení, které se také říká Moonova sekta. Poučný je i osud tzv. Transcendentální meditace, která se vydala na cestu infiltrace do politiky v Evropě. V roce 1993 se Transcendentální meditace pustila do kampaně pro volby do národního i evropského parlamentu...


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas