Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Matematika a medicína

Vratislav Schreiber  31.05.2000

Maturovali jste z matematiky a chcete jít na medicínu - gratulujeme! Proč gratulovat těm matematicky nadaným? Prostě proto, že matematika je základem všeho vědění, i medicínského. První lékařská fakulta se podle sdělení jejího děkana chystá zavést příklady z matematiky do přijímacích zkoušek. Jádrem věci je to, že i v medicíně je matematika potřebná. 

Začalo to v roce 1202, tedy na samém začátku třináctého století. Tehdy italský matematik Fibonacci přivedl do evropské kultury nulu. Do té doby evropská kultura nulu neznala, v římských číslicích nula nebyla. To samo už je krásné - nebýt toho Fibonacciho, nemohli bychom dnes v medicíně říkat, že normální hladina mužského pohlavního hormonu v krvi normálních mužů je nula celá, nula nula nula nula nula pět gramů na litr.

Medicína se v průběhu minulého tisíciletí vyvinula jako karteziánská věda, tedy odvozená od francouzského filozofa a matematika Descarta, který to vše do našeho vnímání zavedl. Ubohá středověká medicína, založená na pověrách a šamanství, se teprve pak začala doopravdy vyvíjet k dnešnímu poměrně dokonalému obrazu. Začalo se matematicky analyzovat třeba to, kdo, kdy a kde dostal průjem při epidemii cholery v Londýně. Matematický statistik John Snow změřil vzdálenosti těch, kdo onemocněli cholerou, od různých studen, a tak přišel na tu, která byla cholerovými zárodky zamořena. To bylo v roce 1854.

Už předtím však matematická statistika pomohla Británii stát se královnou moří. V roce 1774 lékař britského námořnictva Lind zjistil, ovšemže matematickou statistikou, že námořníci neonemocní zhoubnými kurdějemi, když se jim dává citrusová šťáva.

Totéž čeká v moderní době všechny, co se budou chtít medicínou zabývat hlouběji. Budou se učit testy statistické významnosti, to jest jak který lék komu pomáhá, jak, kde a kdy někdo onemocní, jaká je pravděpodobnost přenosu HIV -tedy viru AIDSu- při různých životních událostech, jak se virus HIV přenáší z matky na plod v jejím lůně a mnoho jiného.

Ne všichni na medicíně se budou zabývat vědou, ale i ti, kdo se stanou praktizujícími lékaři, se budou celý život s čísly setkávat a neměli by se s nimi potýkat. Budou ovládat složité přístroje, odezírat výsledky z jejich displejů, budou vkládat do přístrojů matematické údaje, výsledky budou ukládat do databází... Budou muset znát matematicko-statistické normy údajů, které si od laboratoří vyžádají. A to ještě nemluvíme o počítačové diagnostice a o nejnovějších směrech v medicínském výzkumu - je pozoruhodné, do jak velké míry se právě teď orientuje na geometrii, to jest na prostorové uspořádání různých chemických složek lidského těla. Všichni bez rozdílu také potřebují mít pojem o teorii pravděpodobnosti - tedy o tom, co bude ovlivňovat jejich individuální konání jako lékařů, i medicínu jako celek.

Co tedy dodat k přání maturantům z matematiky? Třeba to, co vyslovil britský fyzik Maxwell před asi dvěma sty lety: jedinou logikou praktického muže je teorie pravděpodobnosti. Dnes to ovšem platí i pro praktické ženy.

O autorovi: Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, nar. 1924, endokrinolog, předseda České endokrinologické společnosti, autor 435 zejména vědeckých publikací.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas