Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Rozšířená realita aneb pohled superbrýlemi

Milan Bauman  25.05.2000

Rozšířená realita aneb pohled superbrýlemi Milan Bauman Čím více se blíží magická hranice roku 2001, tím více otázek si klademe, jaké technické vynálezy a vymoženosti nás v blízké budoucnosti očekávají. Je jisté, že závratný vývoj mikroelektroniky významným způsobem zasáhne i do našeho života. 

Například dnes už existuje chladnička, která aktualizuje seznam nákupu, mikrovlnná trouba, která zná nazpaměť veškeré oblíbené recepty, automobil, který má "pod kapotou" mapu evropských ulic a sám dojedná s dílnou termín garanční prohlídky.

Ale pohled za oponu dneška naznačuje, že významné změny nás očekávají i v mnoha dalších oblastech. Konečně posuďte sami: V jednom německém výzkumném ústavu se pohybuje muž, který na první pohled vypadá jako futuristická bytost. Je složitě ovinut kabely, vybaven datovými brýlemi, miniaturní vyklápěcí obrazovkou nad okem a malým mobilním počítačem uchyceným k pásku kalhot. Jaký pohled se mu odkrývá za jeho superbrýlemi?

Žijete na počátku 21. století - a stále musíte prát prádlo. Inteligentní pračka registruje vaše přání zadané pomocí hlasového příkazu, samostatně vyhledává výhodný tarif spotřeby elektřiny a ve vlastní režii čistí odpadní vodu. Náhle však tento technický zázrak vyhlásí stávku - alarm! Vy ale tuto skutečnost zaregistrujete s pouhým úsměvem a pomyslíte na uplynulé století, kdy člověk musel staromódně telefonem volat na pomoc technika. Ten se dostavil nejdříve za tři týdny, vyinkasoval tučný poplatek za cestu i opravu a poradil zakoupit nový přístroj. Vy ovšem máte možnost vyřešit tento problém efektivněji: stačí pouze sáhnout po brýlích s přístupem k databázi dat a prostřednictvím kapesního počítače propojeného radiovým přenosem s internetem je vám podána pomocná ruka. Informace o situaci se zobrazí v zorném poli brýlí. Tak vzniká dojem smíšeného reálného a virtuálního pracovního prostředí - a listování v běžných montážních příručkách je zbytečné. Máte možnost zkontrolovat "vnitřní život" vaší pračky. Vidíte, u které skupiny došlo k poruše, jak se uvolňují šrouby, jak probíhá výměna starého modulu za nový s následným funkčním zapojením celé skupiny. Časová náročnost: 14 minut. Tiché bzučení oznamuje, že vaše pračka zahájila další prací cyklus. Problém je vyřešen! Napomohla k tomu takzvaná rozšířená realita (Augmended Reality), která je technologií budoucna pro součinnost člověka a techniky.

Fantazie? Projekt nazvaný "Arvika" (podle jednoho švédského města) je v Německu podporován Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum a doba jeho realizace je naplánována na čtyři roky. Projekt byl odstartován v létě loňského roku.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas