Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Světová síť bude končit v kapse

Jan Tůma  19.05.2000

Letošní hannoverský CeBIT - největší "počítačový" veletrh na světě - jednoznačně naznačil, že mobilní telefon se spojuje s internetem a počítačem. 

"Váš stolní počítač už je mrtev, nahradí jej přenosné nebo kapesní počítače s plnohodnotným připojením na internet." Takové slogany se daly číst nebo slyšet i v expozicích firem, které slávu procesorů a počítačů založily.

V této souvislosti nejméně deset výrobců představilo zřejmě budoucí tvář domácího síťového počítače, kterým je multimediální WebPAD. Je to vlastně dotykový displej bez pevného disku i bez disketové mechaniky a dokonce i bez myši, s rozměrem kancelářského archu papíru. Předváděné prototypy umožňují surfování internetem rádiovou cestou na vzdálenost 150 metrů od domácí telefonní linky. WebPADY naznačují pravděpodobný vývoj přenosných počítačů.

Objevují se rovněž nové typy inteligentních myší, na které výrobci v konkurenčním boji nabalují stále nové a nové funkce. Jedna z nich se jako první obejde bez snímací kuličky, kterou nahrazuje poziční laserový snímač. Jiná má ve větším plášti integrovaný bezdrátově připojený telefon, číslicová tlačítka pro volbu nese na svém hřbetu.

Velký zájem vyvolal prototyp biometrické myši, jejíž snímače měří tělesnou teplotu, srdeční tep a vlhkost dlaně uživatele. Dojde-li ke zhoršení těchto ukazatelů, doporučí přes monitor přerušit práci a nabídne místo pokračování relaxační program.

Raketový vzestup počtu mobilních telefonů ve světové síti, a to nejen u nás, se zřejmě ještě zrychlí jejich připojením na internet. Dnešní podoba kapesních mobilních telefonů však této službě nesedí. Příliš malý několikařádkový displej se proto snaží výrobci zvětšit tak, že potom zabírá i celou jednu stranu kapesního přístroje.

Pozornost vzbudil také mobilní telefon s holografickým displejem. Jiný světový výrobce se rozhodl usnadnit uživatelům mobilních telefonů psaní krátkých SMS zpráv a textových e-mailů tím, že zatím k několika modelům nabízí přídavnou klávesnici. Je větší než vlastní přístroj, má 49 kláves a několik funkčních tlačítek a připojuje se k němu zaklapovací spojkou. Jiní výrobci doplňují kapesní telefon adaptérem pro přehrávání hudby z paměťových karet nahraných ve standardu MP-3 přes počítač z internetu. Nechybí ani modul pro příjem pozemního digitálního rozhlasu.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas