Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Mezigenerační přenos násilí hrozí...

Vratislav Schreiber, Ivo Budil  18.05.2000

Že násilí je jednou z hlavních současných starostí civilizovaného i necivilizovaného lidstva, všichni víme. Kdy ale použít slovo "necivilizovaného"? Jinými slovy, kdo jsou vlastně ti "civilizovaní"? 

Schreiber: Civilizovaní jsou ti, kdo umějí číst nebo dokonce jsou napojeni na Internet a pak se jim podle polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana říká globálové, protože jsou svými prostředky na cestování i svým internetovým zapojením schopni se bez starostí přenášet z místa na místo a ovšem, pokud možno, přitom i vydělat.

Budil: A ti necivilizovaní jsou podle Zygmunta Baumana antiglobálové?

Schreiber: Jsou lokálové, nemohou se pohnout ze svého ubohého místa bytí a čekají, co jim ti globálové v televizních přenosech řeknou o tom, jak žijí a o co se mají starat.

Budil: Jaksi mi nedochází tento vztah k násilí, o mezigeneračním přenosu nemluvě.

Schreiber: Ten mezigenerační přenos ve zkratce znamená, že rodiče, když sami trápí fyzicky své děti, musí počítat s tím, že až ty děti začnou dospívat, budou agresivní, a až docela dospějí, budou z nich zločinci. Ti bohatí globálové ovšem pro své děti mají vychovatelky a dávají je do lepších škol, takže se to týká hlavně těch chudých lokálů. Britský lékařský týdeník The Lancet v čísle z prvého dubna letošního roku píše, že sexuálního zneužití se ve Spojených státech dožije 27 procent dívek a 16 procent chlapců. Fyzické poškození - to jest bití - je prý ještě častější.

Budil: 27 procent - není to mystifikace?

Schreiber: Zdá se mi skoro nemožné, aby o tak vážné věci jako je násilí britská The Lancet žertovala - ani na apríla. Berme to však za bernou minci: čím je kdo chudší, tím spíše bije své děti.

Budil: A z tohoto poučení plyne co?

Schreiber: Že děti se bít nemají a že se též nesmějí sexuálně zneužívat. Také že když se tak děje, jejich opatrovníci se musí připravit na hořké konce: ty bité a znásilňované děti si ve své mysli zabudují memy, že násilí je normální, a podle toho se budou chovat, až budou mít tu správnou sílu - tedy v dospívání a v dospělosti.

Budil: Co jste to použil za slovo - memy - to v Meteoru zaznělo snad jen jednou.

Schreiber: Memy jsou jiné, ale dnes velice módní slovo pro ideje, postoje, paměťové stopy v duši lidského jedince. Něco jako jsou geny v jeho genomu. Ty geny dostal od rodičů, ty memy získal až po narození. Mem násilnosti může lidská bytost získat, když ji v dětství znásilňují nebo bijou - i bez toho nového slova je každému jasné, že to pak považuje za normální a podle toho se chová. Šikanuje spolužáky, bije ty slabší, a pak začne krást, loupit... Mimochodem, víte vy a naši posluchači, jaký je rozdíl mezi krádeží a loupeží?

Budil: Vím a oni asi také. Krádež je bez násilí, loupež je s násilím. V obou případech jde o nezákonné přivlastnění si cizího majetku.

Schreiber: A když se to vše může mezigeneračně přenášet, tak že za to vlastně mohou rodiče - co s tím? Zkoumat, sledovat závislosti, hledat prostředky prevence, nikdy se pasivně nepoddat onomu zlu, když zaznamenávám násilí na dětech ve svém okolí, tak to hlásím, nejlépe na linku důvěry.

O autorovi: Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, nar. 1924, endokrinolog, předseda České endokrinologické společnosti, autor 435 zejména vědeckých publikací.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas