Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Čelní sklo automobilu - zítra jiné než dnes

Milan Bauman  12.05.2000

Každý ví, co se stane, když rozbijeme okenní tabulku. Klasický cinkot skla a velké množství drobounkých i větších ostrých úlomků, z nichž i ty nejmenší vyvolávají krvavá zranění. Proto automobilová silikátová skla byla vyvinuta tak, aby se po nárazu proměnila v neostré zakulacené skulptury, daleko bezpečnější pro posádku vozidla. 

Vývojové týmy velkých chemických společností a automobilek však v současné době intenzívně pracují na automobilech budoucnosti, která mají mít skla z plastů. Plastová, respektive polykarbonátová skla by měla mít mnoho výhod - a to nejen z hledisek bezpečnostních.

Zdá se, že by významným způsobem mohla napomoci designerům k odvážnějším tvarům karosérií vozidel, která by nyní mohla být daleko víc "zasklená". Polykarbonátové desky mohou být také, oproti dnešním zvyklostem, nejrůzněji tvarovány. Konstrukční termoplasty zvýší bezpečnost provozu a sníží hmotnost vozidel.

První náhrada skla polykarbonátem - po počátečních nejistých krocích výrobců automobilů - byla už v minulých letech uskutečněna u hlavních světlometů mnoha značek automobilů. Není tedy vyloučeno, že na prahu 21. století způsobí právě plastová skla jeden z dalších revolučních zlomů ve výrobě automobilů.

Jak se zdá, také klasické čelní sklo v nových modelech automobilů získá novou funkci. Podle informací z tisku budou například na americkém trhu už letos na podzim vyráběny vozy schopné za jízdy přijímat texty elektronické pošty, které pak budou bezprostředně převáděny do hlasové podoby. Řidič tedy tato aktuální sdělení bude vnímat sluchem a může plně věnovat pozornost řízení vozidla. Zastaví-li, promítne se e-mail na čelní sklo vozidla.

Tento druh projekce není u luxusních vozů žádnou novinkou. Takto se už u některých typů uplatňuje systém pro noční vidění, kdy se na čelní sklo za snížené viditelnosti promítá infračervený obraz silnice před vozidlem - obdobně, jako je tomu u vojenských bojových vozidel.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas