Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Knihy (blízké) budoucnosti

Milan Bauman  09.05.2000

Kniha nové generace má mít místo stránek displej. Bude to prý jakási malá krabička o váze zhruba 600 gramů s displejem. A kdy se objeví? Právě letos má být na německý trh uveden přístroj, který je novou knihou a zároveň počítačem. 

Čtenář si do něho bude moci stahovat texty prodávané na internetu nebo na CD, a až si je na displeji knihy přečte, bude je moci vymazat. Počítače a internet prý také ovlivní způsob, jakým budou v budoucnu knihy distribuovány.

Autoři stále častěji zprostředkovávají své texty čtenářům bez nakladatelství přímo přes internet. V Německu se nedávno objevil mediální thriller Michaela Fischera Skorpion, který byl vydán až poté, co si získal ohlas u čtenářů na internetové síti.

Internetoví knihkupci nabízejí ve spolupráci s knižními velkoobchody také novou službu, tzv."print on demand", což znamená, že titul se tiskne až poté, co si ho objedná čtenář. Tento postup umožňuje autorům vydávat své texty bez nakladatele a v užším vztahu ke čtenářům. V Evropě už existuje několik firem, které jsou schopny pomocí počítačem řízené tiskařské linky zajistit individuální tisk libovolné knihy nebo různých publikací podle přání zákazníka. Je tak možno vydávat i díla určená pouze pro omezený, specifický okruh čtenářů. Malokapacitní publikační systém obsahuje i návaznou tiskařskou, vazačskou a obalovou techniku. Výhody tohoto systému jsou pozoruhodné: Knihy lze vydávat velmi rychle a ekonomicky i v poměrně malých nákladech, texty je možno operativně aktualizovat a opravovat, nevznikají skladové zásoby a finanční ztráty ze špatně odhadnutého zájmu čtenářů.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas