Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Co na obloze neuvidíme

Mirek J. Plavec  02.05.2000

Chceme upozornit na dosti vzácný astronomický úkaz, který snad bude nejpůsobivější mezi 3. a 5. květnem. Výhoda tohoto úkazu je, že nemusíte vyjít ven za chladné noci a nemusíte vyhledávat místo, chráněné proti umělým světlům. Máte stejně dobré pozorovací místo v teple doma. 

Ten mimořádný úkaz totiž spočívá v tom, že v oněch nocích nemůžete vidět ani jednu planetu a ani Měsíc. Všech pět planet normálně viditelných prostým okem se promítá do takové blízkosti Slunce, že zanikají v jeho záři ajsou v podstatě nad obzorem jen ve dne. Na východ od Slunce jsou Mars, Saturn a Jupiter. Tyto planety by tedy mohly být vidět nad západním obzorem po západu Slunce. Však tam taky byly vidět po mnoho týdnů. Ale počátkem května už jsou příliš blízko Slunci. Na západ od Slunce jsou Merkur a Venuše, ale zase příliš blízko. A ve dnech 3. až 5. května se k nim připojí i Měsíc v novu, takže ani on nebude viditelný, jenže ovšem velmi rychle přejde na večerní oblohu a brzy uvidíme tenký srpek po západu Slunce.

Planety budou v tomto ohledu pomalejší. Jupiter je v konjunkci se Sluncem 8. května, Merkur 9. května, Saturn 10. května. Merkur se potom koncem května objeví večer nad západním obzorem. Jupiter a Saturn naopak pomalu vyklouznou ze sluneční záře na ranní obloze před východem Slunce. Na konci května si budou velice blízko, ale nebude snadné je vidět, budou stále ještě velmi blízko Slunci. Mars bude sice poněkud dále na východ od Slunce, ale je už příliš daleko od nás a je tedy slabý. Venuše je také ztracena za Sluncem a objeví se na západní obloze až o prázdninách.


Meteor
ČRo Dvojka

Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00 Délka pořadu: 52 minut

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas