Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Kuriózní vynálezy

Milan Bauman  28.04.2000

Technický vývoj se často ubírá nevšedními cestami. Důkazem mohou být seznamovací elektronický "amulet", elektronický pes pro odstrašení zlodějů a deštník s osvětlením. 

V Japonsku se v poslední době začal mezi mladými lidmi šířit nový digitální hit - jakási elektronická seznamovací pomůcka. Malá krabička se světelnou i akustickou signalizací obsahuje mikroprocesor, který si zájemce nechá naplnit daty o požadovaných vlastnostech hledaného partnera a podobnými údaji o sobě. Pak už stačí zavěsit si tento elektronický amulet na krk nebo na opasek a vydat se například do rušného centra velkoměsta, na diskotéku či na pláž. Pokud se ve vzdálenosti do pěti metrů objeví podobně technicky vybavený protějšek, který splňuje (s nastavitelnou tolerancí) zadaná kritéria, začne krabička pípat a blikající svítivé diody signalizují oběma hledačům štěstí: "Pozor, v blízkosti se nachází potenciální partner tvých snů". Pak už jen zbývá se pořádně rozhlédnout a hledanou osobu v davu identifikovat. Další postup je zcela individuální, tradiční a evidentně nevyžaduje pomoc digitální techniky.

Druhá informace se týká elektronického psa, který má sloužit k odstrašení zlodějů. Jedná se o přenosnou skříňku s reproduktorem, výkonovým zesilovačem a programovatelným generátorem psího štěkání. Přístroj je vybaven přibližovacím senzorem pracujícím na radarovém principu, takže je možné jej umístit i za neprůhlenou překážku (například za dveře). Na přiblížení osoby za kritickou nastavitelnou mez reaguje generátor zvýšením frekvence štěkání, změnou barvy zvuku a hlasitosti, takže dobře napodobuje rozzuřeného "ostrého" psa. Napájení může být z dvanáctivoltové baterie nebo síťové.

I poněkud neobvyklý nápad - deštník s osvětlením - najde možná své zájemce. Malá zářivka i napájecí baterie jsou umístěny v rukojeti deštníku, rozvod světla zajišťují světlovody a kryty z plexiskla. Jako největší přínos se uvádí zvýšení bezpečnosti chodců při setmění, v mlze a v deštivém počasí. Jsou lépe vidět (to by mělo pomoci i občanům s poruchami zraku), a navíc si mohou deštníkem posvítit například na jízní řády, různé nápisy nebo na klíče.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas