Vda a technika - archiv

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONEN.
Tuto strnku jsme pesunuli do Archivu web Ro.
Uveden informace proto nemusej bt aktuln a nkter soubory mohou bt nedostupn.

Telefon v hodinkách

Milan Bauman  26.04.2000

Náramkové hodinky už dávno neukazují jenom správný čas. Výrobci se snaží do těchto nepatrných zařízení integrovat stále nové funkce. K nejnovějším výkřikům moderní techniky patří model se zabudovaným digitálním přehrávačem pro formát MP3. 

Pro méně zasvěcené dodejme, že se pod tímto názvem skrývají přenosné přehrávače nového typu, které hudbu i slovo nezaznamenávají na otáčející se média, tedy pásek či disk, ale do pevné paměti miniaturních elektronických čipů. Majitel takových hodinek pouze do nich zapojí sluchátka a z jeho chronometru je tak současně stane i docela slušný walkman.

Stejná japonská firma slibuje uvést v blízké budoucnosti na trh další inovaci, a to hodinky s digitálním fotoaparátem. Výrobek bude schopen udělat až sto snímků. Bezdrátově, pomocí infračervených paprsků, se nasnímané digitální soubory mohou přenést do stolního počítače. (Mimochodem, prototop digitálního fotoaparátu připojitelného k telefonu předvedli ve Švédsku. Údajně bude stačit tento přístroj připojit k mobilu a pak snímky poslat kamkoliv prostřednictvím internetu).

Ale vraťme se k náramkovým hodinkám. Už nějaký čas existují digitální náramkové hodinky vybavené kromě měření času i družicovým navigačním systémem GPS, které vyrobily v Japonsku. Jejich robustní pouzdro obsahuje vedle displeje i zaměřovací systém, který pomocí vyhodnocení signálu ze soustavy družic je schopen určit s poměrně značnou přesností pozici, kde se právě na Zemi nachází uživatel zmíněného zařízení.

Nyní se však objevily i náramkové hodinky kombinované s mobilním telefonem. Jedná se zatím o nejmenší mobilní telefon, jaký kdy byl vyroben. Váží s instalovanou baterií pouhých 50 gramů a jeho rozměry jsou 67 krát 58 krát 20 milimetrů. Digitální náramkové hodinky, které na první pohled v levé části upoutají svým rozšířeným plastovým pouzdrem s děrovaným povrchem a lehkou pevnou anténkou, obsahují všechny obvyklé funkce mobilního te-lefonu, včetně hlasové volby, telefonního seznamu, mikrofonu, vibračního vyzvánění apod.

Nošení telefonu na zápěstí bude zřejmě novým hitem na počátku nastupujícího 21. století.


 

Nachzte se

v tematickm okruhu: Tmata
na webu: Vda a technika - archiv

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 esk rozhlas